Kolesterol, büyük tehlike

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için öncelikle kanımızdaki kolesterol oranını kontrol altında tutmamız gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikalı sağlık yazarı Robert E. Kowalski de, işte bu yüzden yıllardan beri kolesterol konusunda incelemeler yapıyor.

Kendisi genç yaşta iki kez bypass ameliyatı geçirdiği için kolesterole karşı savaş açmayı amaç edinen Kowalski damar tıkanıklığı ile başa çıkmak için birçok öneride bulunuyor.

Erken önlem alın

Tıp çevrelerinde kalp hastalıkları polijenik olarak nitelendirilir. Yani bu hastalıkların pek çok nedeni vardır. Genetik özelliklerden tutun da yaşam biçimine ve alışkanlıklara kadar birbirinden çok farklı düzineyle neden sıralanabilir.

Bugün Batı dünyasında koroner kalp hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni olduğu biliniyor. Hastalığın nedenlerinin saptanması, korunmayı bir ölçüde kolaylaştırıyor. Damarlar, küçük yaşlarda çok yavaş bir tempoyla tıkanmaya başlayabilir. İlk gençlik yıllarında ise damarlardaki tıkanma fark edilecek duruma gelir. Bu arada kalp hastalığından korunmak için önlem almanın yaşının olmadığını hatırlatalım.

Kalp krizi geçirmiş kişilerin bypass ameliyatı olduktan sonra da kendilerini yeni bir krizden korumak için harekete geçmeleri gerekir. Kalp hastalığından korunmaya ne kadar erken başlarsanız, risk faktörü de o kadar azalır.

Savaş başlıyor

İsveç'te dünyaca tanınmış kalp uzmanı Dr. Lars Wilhelmsmen, kalp krizlerinin yüzde 90'ının kandaki kolesterol miktarının çok fazla olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Damarları tıkayan plakaların oluşmasını kolesterol sağlıyor.

Kolesterol suda erimeyen balmumuna benzer sarı bir madde. Bu madde tek başına kanın içinde yüzemez. Lipoprotein adı verilen yağlı bir madde kolesterol ile birleşip onun kanın içinde dolaşmasını sağlar. Şimdi iyice düşünün ve kararınızı verin. Kanınızdaki kolesterol oranını düşürmeye çalışmak için kalp krizi geçirmeyi ve de bypass ameliyatı olmayı beklemeniz mi doğru, yoksa baştan tedbirli davranıp bu tehlikelerden uzak kalmanız mı?

Kalp hastalıklarının büyük ölçüde önlenebildiği bir devirde yaşıyoruz. Eğer yaşam biçiminizle ilgili doğru kararları verebilirseniz, tehlike unsurlarından kurtulmak için gerekli adımları atarsanız ve doktorunuzun her isteğini harfi harfine yerine getirirseniz, savaşı kazanırsınız.

Atılacak ilk adım savaşmayı gerçekten göze almaktır. Şöyle bir düşünün bakalım. Hayatınızı korumayı neden istiyorsunuz? Herkesin hayatını tehlikelerden koruması için pek çok neden vardır. Siz de kendi listenizi yapın.

Nasıl bir diyet uygulanmalı?

Kırmızı etle ilgili iddialara kulak asmayın. Bu diyetin tek negatif kuralı zengin doymuş yağ içeren besinlerin yasaklanması (tam yağlı süt ve süt ürünleri, yağı alınmamış et). Bir de hazır satılan kurabiyeler, kraker ve kızartılmış hazır yiyeceklerden vazgeçmek zorundasınız.

Sağlıklı katı ve sıvı yağları rahatça kullanabilirsiniz. Fakat vücut ağırlığınızı dengede tutmak için kalori hesabını da göz ardı etmeyin. Zeytinyağı, her çeşit kuru yemiş, zeytin ve doğal sıvı yağlarla yapılmış yiyecekleri afiyetle tüketebilirsiniz. Haftada iki kez sofranızda balık bulundurun.

Özellikle yağlı balıkları tercih edin. Her gün bol miktarda meyve ve sebze yemeyi alışkanlık haline getirin. Günde en az beş kez meyve ve sebze yemekle işe başlayın. Beyaz ekmek, pirinç ve makarnayı ölçülü tutun. Kırmızı et hakkında ortaya atılan modası geçmiş iddiaları sakın dikkate almayın.

Kırmızı et türlerinin çoğunun besin değeri yüksektir ve içerdikleri yağ da şaşılacak kadar azdır. Bol bol sıvı için. Alkollü içeceklerden hoşlanıyorsanız, asla aşırıya kaçmamalısınız. Erkekler için günde 2 kadeh, kadınlar için de günde 1 kadeh alkollü içki öneriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious