Kolesterol, erken doğum riskini artırıyor

  • Giriş : 20.10.2007 / 08:35:00

Yapılan araştırmalar kolesterol seviyesi yüksek olan kadınların erken doğum yapma riskinin artığını gösterdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de yürütülen bir araştırma, kolesterol seviyesi düşük olan hamile kadınların erken doğum yapma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre, kolesterol seviyesi normal olan kadınların erken doğum riski yüzde 5’ken, yüksek olanlarda bu oran yüzde 21’e kadar çıkıyor.

ÇOĞUL GEBELİKLER
Öte yandan Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Arda Lembet, normal gebelik sürecinin 37-42 hafta arasında olduğunu, doğumun ister ağrıların başlaması, isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesinin erken doğum olarak adlandırıldığını söyledi. Doç. Dr. Lembe, rahim içi ve dışı enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, rahimin yapısal anormallikleri, rahim iç tabakasında kanamalar, genetik faktörler, doğumu başlatan fizyolojik mekanizmaların erken doğumun başlıca nedenleri arasında sayıldığını dile getirdi.

RİSK FAKTÖRLERİ
Erken doğumu tetikleyen risk faktörleri:Anne yaşının 17'nin altında veya 35'in üzerinde olması, önceki doğumun erken doğum ile sonlanması, vajinal kanama, stres, sigara ve diğer kötü alışkanlıklar şeklinde sıralanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious