Kolesterol düşüren gıdalar Meclis'te

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, kolesterol seviyesini düşürdüğü savunulan gıdalar için yapılan reklamlarının bilimsel dayanağı olup olmadığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çömez, Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, son günlerde pek çok ulusal televizyon kanallarında yayınlanan reklamlarda, bazı ürünlerin kan kolesterol seviyesini düşürdüğü ya da düşmesine katkı sağladığının ifade edildiğini belirtti. Katı yağ ve yoğurt gibi bazı gıdaların kan kolesterol seviyesini düşürdüğü savunulan reklamların bilimsel dayanaklarının araştırılıp araştırılmadığını soran Çömez, “Bu tür reklamlarla halkın yanlış yönlendirildiğini düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Reklamlarla ilgili Sağlık Bakanlığından görüş alınıp alınmayacağını soran Çömez, bu tür reklamların durdurulması için bir çalışma başlatılıp başlatılmayacağını öğrenmek istedi.

ÇİKİTA MUZ İTHAL EDİLMESİ

Turhan Çömez, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in cevaplandırması istemiyle sunduğu önergede ise Türkiye'nin ithal edilen “Çikita” adlı muz için her yıl 350 milyon YTL'lik döviz ödendiği iddialarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığının açıklanmasını istedi. İthal muza ödenen paranın ilerleyen yıllarda artma riski olup olmadığının soran Çömez, “Yerli muz üretiminin artırılması için Bakanlığınızın ne gibi önlemleri, politikaları vardır?” diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious