Kolesterol yaşlandırıyor

Kolesterol yaşlandırıyor.7191
  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Kolesterolü yüksek insanlar, daha yaşlı görünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı insanların olduğundan daha yaşlı, bazılarının da daha genç görünmesinin nedenlerini araştıran bilim adamları, bunun ’vücut kimyası’yla doğrudan bağlantılı olduğu sonucuna vardı.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Imperial College’da görevli bilim adamları; sigara, içki, uykusuzluk ve kötü yaşam kalitesi gibi faktörlerin, insanların olduğundan daha yaşlı görünmesinde önemli rol oynadığını, ancak asıl sorunun, kandaki bazı maddelerden kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Kandaki maddeler önemli

Bilim adamlarından Profesör Chris Bulpitt, kolesterol düzeyi yüksek erkeklerin, gerçek yaşlarından daha büyük göründüklerini açıkladı. Yüksek kolesterolün kan damarlarını tıkayarak organlara daha az kan gitmesine yol açtığını belirten Bulpitt, yine erkeklerdeki oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yüksek olmasının, kişileri "erken yaşlandırdığını" dile getirdi.

38 - 57 yaş grubundaki 447 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınlarda da kırmızı kan hücrelerinin çökmesiyle ortaya çıkan ’bilirubin’ maddesinin, kadınları olduklarından yaşlı gösterdiği görüldü.

Aynı şekilde, kadınlarda kan plazmasında bulunan protein oranının yüksek olması da benzer sonuçlara yol açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious