Kolestrolü düşüren ekmek!

Kolestrolü düşüren ekmek!.18841
  • Giriş : 02.09.2008 / 15:19:00

Halk ekmek kolestrolü düşüren ekmek yaptı. Bakın nerede satılıyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son yıllarda artan kalp-damar hastalıkları, tansiyon, şeker, yüksek kolesterol ve obezite gibi ciddi sağlık problemleri artık 'ekmekten uzak kalarak değil, doğru ekmek yiyerek' kontrol altına alınıyor.

Halk Ekmek büfelerinde satışa sunulan 'çeşni bahar' ekmeği, içeriğindeki 21 baharat türü ve un karışımlarıyla sağlığını önemseyenlerin vazgeçilmezi haline geleceğe benziyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Durak'ın çalışmaları sonucu formüle edilen 'Halk Çeşni Bahar' ekmek, tam buğday unu, yulaf, arpa ve çavdar unları ile soya proteini, soyalı çeşni bileşenleri, 21 çeşit baharat, maya ve tuzdan imal edildi.

Ekmeğin herkes tarafından tüketilebileceğini belirten İlker Durak, "Bu ekmekten günde bir adet yiyenler, kalp-damar hastalıklarına karşı daha dirençli olacak, kolesterol seviyelerinin düşmesine katkı sağlayacak, damar yapısının düzelmesine yardım edecek, kabızlığı önleyecek, toksik maddelerin bağırsaktan atılmasını hızlandıracak, şeker hastalarında glikoz emilimini azaltacak, nişastanın sindirimi ve emilimi daha az olduğu için obeziteyi engelleyebilecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*