Köln'de İslam'ın geleceği kaygısı!

Köln'de İslam'ın geleceği kaygısı!.15043
  • Giriş : 09.02.2009 / 09:46:00

Avrupa'da, bazı hesaplamalara göre 25 milyon Müslümanın yaşadığı belirtilerek, geleceğin akibetinin Müslümanların kendi entellektüellerini yetiştirmelerine bağlı olduğuna dikkat çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Frankfurt Üniversitesi İslam İlahiyat Kürsüsü kurucu Profesörü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör doktor Mehmet Emin Köktaş, İslam'ın ve Müslümanların Almanya'daki geleceğinin, Müslümanların kendi entellektüellerini yetiştirmelerine bağlı olduğunu söyledi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) bir kurumu olan Avrupa Entegrasyon Araştırmaları Akademisi'nin düzenlediği Köln Sohbetleri dizisinin 8 Şubat'ta düzenlenen etkinliğine katılan Profesör Köktaş çarpıcı tespitlerde bulundu. Almanya'daki Müslümanların Türkiye'den kurtarılmayı beklediğini ifade eden Köktaş, "Kendini sen kurtaracaksın. Ülkenden ise destek isteyeceksin. Almanya dernek kaynıyor ama hiç birisi Almanya'ya özgü değil. Hepsi Türkiye'dekilerin bir şubesi. Erzurum'daki bir derneğin buradaki şubesi, ne derece buradaki sorunun çözümüne dönük olabilir?" diye sordu.

Avrupa'da, bazı hesaplamalara göre 25 milyon Müslümanın yaşadığını bildiren Köktaş, "Avrupa Birliği nüfusuna bakıldığında bu çok önemli bir rakam. Ancak Avrupa'da İslam konusunda üç farklı örnek var. İngiltere'de İslam Pakistanlılarla özdeş, Fransa'da kuzey Afrikalılarla, Almanya'da ise Türklerle. Almanya'daki Müslümanların yüzde 80'i Türk. Demek Avrupa'ya dinimizi kültürel olarak götürmüşüz, bilimsel olarak değil. Almanya'daki 3,5 milyona varan Türk kendi entellektüelini yetiştirmezse oy gücünden başka hiç bir anlama gelmez" diye konuştu.

Profesör Köktaş, Müslümanların sayısının fazla olmasının bir anlam ifade etmediğini kaydettiği konuşmasında, "Fikir üretmiyor, kitap yazmıyor, entellektüellerinizle gündem belirleyemiyorsanız hiç bir etkinliğiniz olmaz. Hadi ilk nesil işçiydi, üç nesil geçti, neden örneğin FAZ gazetesinde beş yazarımız yok? Entellektüel hayatta yoksanız, sayınız önemli değil, o ülkede yoksunuz demektir" sözlerini sarf etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*