Kolon operasyonu: Gözaltı 53 oldu!

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Kolon operasyonu gözaltına alınan sayısı 53 oldu. Müsteşar yardımcısı da gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Sağlık Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediye’sinin ihalelerine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle başlattığı Kolon Operasyonu’nda gözaltı sayısı ’e yükseldi. Halen 24 kişinin arandığı operasyonda, gözaltına alınanlar içinde başta eski Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sedat Aban olmak üzere, 2’si Büyükşehir Belediyesi, 4’ü Sağlık Bakanlığı’ndan olmak üzere 6 mühendiste var.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz’ün yönettiği soruşturmada büyük bir gizlilikle sürerken, gözaltına alınanların Ankara Emniyeti Müdürlüğü Organize Büro Amirliği’ndeki sorgusu devam ediyor. Şüpheliler, İhaleye fesat karıştırmak, Suç İşlemek İçin Teşekkül Oluşturmak, Örgüte Üye Olmak ve Yönetmek, Örgüt Adına Faaliyette Bulunmak, Kamu Görevlilerine Rüşvet Vermek ve Almak suçlarından sorgulanıyorlar.

ABAN DA GÖZALTINDA

Bu arada gözaltında olanlar arasında ilginç bir isminde bulunduğunu öğrenildi. Daha öncede koalisyon hükümeti döneminde MHP’li Bayındırlık Bakanı Koray Aydın döneminde Müsteşarlık yapan Sedat Aban’ın da gözaltında olduğu ve sorgulandığı ifade edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın şikayeti, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 35 ihaleye fesat karıştırdıkları belirlenen 55 firma hakkında başlatılan soruşturmada, başta Ankara olmak üzere İzmir, Diyarbakır, Manisa, Antalya, Adana, Adapazarı, İstanbul, Çorum, Mersin, Kocaeli ve Kırıkkale 12 ilde eş zamanlı olarak yapıldı. Halen 24 kişinin arandığı Kolon adlı operasyonda 35 ihaleye katılan 52 şirket mercek altında bulunuyor.

DOKTOR ÇAĞIRDILAR

Bu arada Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde devam eden sorguda ihalelere giren firma sahiplerinden Diyarbakırlı Ş.A. fenalaştı. Daha önce bypass ameliyatı geçirdiği öğrenilen müteahhitin, sorgu sırasında fenalaştığı için doktor çağırıldığı öğrenildi. 2 saat süren doktor kontrolündeki sorgu sonrasında durumu ağırlaşan müteahhit Ankara Numune Hastanesi Acil Servisi’nde tedavi altına alındı.

TELEFONA TAKILDILAR

Emniyet yetkilileri operasyonun ilk çapta Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yaptırılan ve Kamu İhale Kurumu tarafından iptal edildikten sonra ikinci defa yapılan Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi’nden başladığını bildirdiler. Ancak yapılan araştırmada bu ihaleye giren firmaların takibinden, ortada bir şebekenin olduğu kanısına varıldığını ve çemberin genişletildiğini ifade ettiler.

İhaleye giren firmaların birbirleri ile bağlantılı olarak önceden anlaşmalı olarak ihalelere girdiğinin saptandığını bildiren emniyet yetkilileri, ihaleye katılmak için teklif alan şirketlerin adamlarının kendi aralarında hangi ihaleye kimin gireceğine kararlaştırdıklarını da belirlendiğini kaydettiler.

İhaleyi alan firmanın ardından katılan tüm firmalara çıkma adı altında rüşvet dağıttığının da altını çizen emniyet yetkilileri, soruşturmanın bu çerçevede genişletildiğini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious