Kolonya sürüp güneşe çıkmayın

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Kolonya, tıraş losyonu ve makyaj temizleyici gibi alkollü sıvılar, güneş ışığında ciltte kalıcı lekeler oluşturabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pek çok insan, sıcaktan bunalınca yüzüne, ensesine ve ellerine kolonya sürüyor. Ancak kolonya, tıraş losyonu ve makyaj temizleyici gibi alkollü sıvılar, güneş ışığında ciltte kalıcı lekeler oluşturabiliyor. Uzmanlar, özellikle çöl sıcaklarının yaşandığı şu günlerde dışarı çıkarken, vücudun açıkta kalan bölümlerine alkollü ürünlerin sürülmemesi gerektiğini belirtiyor.

Esenler Hayat Hastanesi uzman estetisyeni Yasemin Hızırlı, güneş ışınlarının cilde zararlı etkileriyle ilgili uyarılarda bulundu. Türkiye’nin de içinde bulunduğu orta kuşak ülkelerinde küresel ısınma nedeniyle yaz mevsiminin daha sıcak geçtiğini ve bu bölgelere zararlı güneş ışınlarının daha fazla geldiğini belirten Hızırlı, “Dünya Sağlık Örgütü, bulunduğumuz enlem kuşağında 11.00-16.00 saatleri arasında direkt güneş ışınlarına maruz kalmayı sakıncalı buluyor.” diye konuştu.

Yaz aylarında sıcak havanın daha çok kalp ve tansiyon hastalarıyla yaşlılar üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken Yasemin Hızırlı, yoğun güneş ışınlarının ise herkese zararlı olduğunu kaydetti. Küresel ısınmanın cilt kanserlerini tetiklediğini vurgulayarak, “Melonoma olarak adlandırılan cilt kanseri dünyada en hızlı artış gösteren kanser türü olmasına rağmen insanlar bunu önemsemiyor.” dedi.

Kalıcı cilt lekelerinden de güneş ışınlarının sorumlu olduğunu hatırlatan estetisyen Hızırlı, bunun daha çok bilinçsiz kolonya ve kozmetik ürün kullanımından kaynaklandığını açıkladı. Cilde sürülen alkolün güneş ışınlarıyla temas etmesi halinde kalıcı lekelere sebep olduğunu ifade ederek, “Yazın gündüzleri dışarı çıkarken, özellikle yüzünüze, ellerinize ve kollarınıza kolonya, tıraş losyonu ya da makyaj temizleyici gibi alkollü sıvıları sürmeyin. Eğer sürdüyseniz, dışarı çıkmadan yıkayın.” tavsiyesinde bulundu. Yasemin Hızırlı, hamilelerin, doğum kontrol hapı kullananların, vücuduna lazerli tedavi uygulananların ve cildinde çil ya da yara bulunanların da güneş ışınlarına karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi. Bu grupta yer alanların dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü koruyucu güneş kremi kullanmaları gerektiğini aktardı.

Cilt lekelerinin tedavisi mümkün mü?

Estetisyen Yasemin Hızırlı, güneşten kaynaklanan cilt lekelerinin değişik yöntemlerle tedavi edilebildiğini kaydetti. Bunlardan ilki kimyasal peeling. Bu yöntem ölü durumdaki üst derinin atılmasını, aynı zamanda alttan üreyen canlı kısmının da rahat ve kaliteli çıkmasını sağlıyor. Ayrıca sivilce izleri de yok oluyor. Cildinde yeteri kadar nem depolanamayan kişilerde ise ‘yüz mezoterapisi’ adlı nemlendirme yöntemi uygulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious