Komedi Filmleri Festivali başlıyor

Komedi Filmleri Festivali başlıyor.9669
  • Giriş : 23.11.2007 / 17:00:00

Uluslararası Komedi Filmleri Festivali, yönetmen Frank Oz'un 'Cenazede Ölüm' filminin gösterimiyle başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜRSAK tarafından Bonus Card'ın ana sponsorluğunda düzenlenen festival, bu akşam düzenlenecek açılış töreniyle sinema seyircisiyle buluşacak.

Dünyanın pek çok köşesinden gelen çarpıcı filmlerin yer aldığı festival, Muppet Show karakterlerine hayat veren ve "Star Wars" filmlerindeki "Yoda" karakterinin yaratıcısı olarak bilinen yönetmen Frank Oz'un, gösterildiği her festivalde kahkaha tufanları yaratan son filmi, Locarno Film Festivali'nden "Seyirci Ödülü" ile dönen "Cenazede Ölüm" ile açılacak.

Açılış gecesinde oyuncu Demet Akbağ'ın "Komedi Onur Ödülü"nü alacağı festivalin "Ustaya Saygı" bölümünün konuğu ise Türk sinemasının efsane ismi Şener Şen olacak. Bu özel bölümde, Şener Şen'in "Arabesk", "Amerikalı", "Selamsız Bandosu" ve "Züğürt Ağa" adlı filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Oyuncu Cansel Elçin de festivalin "Kısa ve Komik" bölümünde "Kelebek/Papillon" filmiyle izleyicilerin karşısına bu kez yönetmen olarak çıkacak.

"En Ciddi Komedi Filmi Yarışması"

Festival kapsamında "En Ciddi Komedi Filmi Yarışması" düzenlenecek. "En Ciddi Komedi Filmi"ni, festival seyircilerinden oluşan jüri belirleyecek.

İzleyiciler, sinema gişelerinden alacakları oy pusulasıyla yarışmaya katılacak.

Radyo Viva ve Number One FM aracılığıyla yapılacak canlı telefon bağlantılarında kendilerine yöneltilecek sorulara doğru cevap vererek yarışmayı kazanan şanslı izleyiciler, Cinebonus Sinemaları'nda sezon filmleri için davetiye kazanacak.

Yarışmada, Fransız komedi ustası Antoine de Caunes'in yönetmenlik koltuğuna oturduğu "Hayatta İki Kez/Twice Upon a Time", Franziska Meletzky imzalı "Her şey Planlanmıştı/According to the Plan", Zackary Adler'in ilk uzun metrajlı filmi "Ben Reed Fish/I'm Reed Fish", 2007 Montreal Tremblant Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü kazanan Gareth Lewis'in "Fırıncı", başarılı sinemacı Oliver Parker'ın son filmi "İşimden Nefret Ediyorum/I Really Hate My Job" ve Polonyalı sinemacı Jan Jakub Kolski'nin son filmi "Rahipler ve Yaseminler" yarışacak.

Festivalin bölümleri

Festivalin "Evlerden Yükselen Kahkahalar" bölümünde, "3 Arkadaş/3Amis", "Annemin İlk Aşkı/La Tete de Maman", "Bıktım Bu Veletlerden/I Hate My Best Friend's Kids" gibi aile komedisi türünün başarılı yapıtları seyircinin beğenisine sunulacak.

"Amerikan Bağımsızları" bölümünde, katıldığı festivallerde 20 ödül alan, Rick Stevenson'un dahice filmi "Son Kullanma Tarihi/Expiration Date", Christopher Guest imzalı "Haberiniz Olsun/For Your Consideration" ve Alex Holdridge'in yeni yıl arifesinde geçen romantik komedisi "Yeniyıl Öpücüğü/In Search of a Midnight Kiss" izlenebilecek.

"Avrupa Gülüyor" bölümünde, Michal Kwiecinski imzalı "Çılgın Figüranlar", yönetmen koltuğunda usta sinemacı Joaquin Oristrell'in oturduğu "Hiç Kimse Mükemmel Değildir/Nobody is Perfect", İskandinav komedisine yeni bir soluk getiren Martina Bigert imzalı "Kıl Tüy Mevzular/All About My Bush" ve "Paris'te Çulsuz/The Jungle" seyirci karşısına çıkacak.

"En Çok Güldüklerimiz" bölümünde, "Bir Şovun Perde Arkası/RazzleDazzle: A Journey into Dance", Robert Louis Stevenson'un ünlü kitabını mizahla birleştiren Roberto Santiago imzalı "İntihar Kulübü", Jon Croker'in Glyn Maxwell'in oyunundan perdeye aktardığı, damadın kirli iç çamaşırlarının ortaya çıktığı bir düğünü anlatan "Sağdıç" ve "Amerikan Pastası"nın yıldızı Jason Biggs'in başrolünde oynadığı "Taze Gelin/Wedding Daze" seyirci ile buluşacak.

"Kısa ve Komik"te ise "Aykut'un Evi/Aykut's House", "Ayrılık/Break-up", "Çarpışma/Crash", "Elma Rejimi-Apple Diet", "Falan Feshmekan", "Kameralı Kadın/Woman with the Movie Camera", "Kelebek/Papillon", "Platonik/Platonic", "Prozac", "Yoldaki Kedi/Cat on the Road", "Yüzük/ Ring" sinema seyircisi ile buluşacak.

29 Kasım'a kadar devam edecek festival kapsamında beyazperdeye gelecek olan filmler, Cinebonus Maçka G-Mall, Beyoğlu Alkazar Sineması ve Fransız Kültür Merkezi salonlarında izlenebilecek.

Tam bilet fiyatının 6 YTL olduğu festivalde, Bonus Card sahipleri, kartlarını göstererek filmleri yüzde 50 indirimli seyredebilecek.

Fransız Kültür Merkezi'nde yapılacak gösterimler ise ücretsiz olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious