Komisyonda bir provokasyon da Nur Serter'den

Komisyonda bir provokasyon da Nur Serter'den.11008
  • Giriş : 01.02.2008 / 18:00:00

TBMM Anayasa Komisyonunda, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifi üzerindeki görüşmeler, tartışmalı geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Üniversitelerarası Kurul'un bugün açıkladığı bildiriden bölümler okuyarak, bildirinin, ''Hafife alınmamasını'' istedi. Milletvekillerinin alacakları karardan pişmanlık duyacaklarını savunan Serter, toplumun yeni bir kargaşaya, üniversitelerin kaos ortamına sürükleneceğini ileri sürdü.

-''...HANGİ BOYUTA TAŞINDIĞINI BİRLİKTE GÖRDÜK''-

Öğrencilerin çıkardığı bir dergideki makaleden alıntılar aktaran ve yazıda ''Üniversitelere İslamı tebliğ etmek için geldik'' denildiğini öne süren Serter, Komisyon Başkanı Burhan Kuzu'nun, ''Birkaç öğrenci söylüyor'' karşılığını vermesi üzerine, şöyle konuştu:

''Birkaç öğrenci değil. Siz de aynı üniversitenin öğretim üyesiydiniz. Aynı üniversitede görev yaptık. Bu hareketin hangi boyuttan, hangi boyuta taşındığını birlikte gördük. Bu işin sadece kıyafetle sınırlı kalmadığını, cuma günleri ders ve sınav yapılmaması gerektiği taleplerini, belki birlikte göğüsledik Sayın Kuzu. Üniversite koridorlarında gazetelerin üzerinde namaz kılındığı günleri hatırlatıyorum size. O nedenle, bu hareket, ne sadece kıyafet özgürlüğü hareketidir, ne de üniversitelerle sınırlı kalacak bir harekettir. Bu, önüyle arkasıyla apaçık bir biçimde Türkiye'de laik düzeni tehdide yönelik bir din devleti kurmayı amaçlayan bir hareketin başlangıç noktasıdır. Ve sizler kaldırdığınız her parmakla tetiğe basanlar olacaksınız.''

AK Parti'li milletvekilleri, konuşmanın bilimsellik, Anayasa ve özgürlüklerle ilgisi olmadığını öne sürerek, ''Yazıklar olsun'' diye tepki gösterdi. CHP'li Serter de ''Gerçekler budur'' karşılığını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Özpolat da düzenlemeyle laikliğin içinin boşaltıldığını savundu. ''Anayasa, sizin oyuncağınız değil'' diyen Özpolat, türban sorunun çözülmeyeceğini, yeni başlayacağını ileri sürdü.

CHP'li Özpolat, düzenlemede asıl sorumluluğun MHP'de olduğunu iddia ederek, ''seçim meydanlarında Başbakan'a ip atan Bahçeli, bu kez de türban attı'' dedi.

-''OTUR YERİNE, SEN KİMSİN?''-

Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, Özpolat'ın konuşmasından sonra, teklifin maddelerine geçilmesini oylattı ve maddelere geçildiğini ilan etti.

Bu duruma itiraz eden ve teklifin tümü üzerinde konuşmadığını ifade eden CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Komisyon Başkanı Kuzu'yu, ''Sorumsuz ve ciddiyetsiz davranmakla'' suçladı.

''Herkes konuşacak diye bir şey mi var?'' diyen Kuzu'ya, CHP'li Kart da ''Despot musun? Nasıl Başkansın?'' diye karşılık verdi. Kuzu, ''Otur yerine, sen kimsin'' diye tepki gösterdi.

-''VAY YAVRUM VAY''-

Kart'ın Anayasa ve İçtüzüğün çiğnendiğini öne sürmesi üzerine de Kuzu, ''Vay yavrum vay'' diye karşılık verdi. Bu durum salonda gülüşmelere neden olurken, CHP'li Kart da ''(Vay yavrum vay) diyerek, terbiyesizlik yapıyorsun'' dedi.

Kuzu ise ''Terbiyesiz sensin. Aynen iade ediyorum. Sen öyle davranırsan söylerim'' diye karşılık verdi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlandığına ilişkin yeterlilik önergesi verilmeden, doğrudan oylama yapılmasını eleştirdi. Anadol, ''Niyetinizin ne olduğunu, bu uygulama gösteriyor'' diye konuştu.

Muhalefet milletvekillerinin itirazlarını dikkate almayan Kuzu, teklifin 1. maddesi üzerinde AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Bahçekapılı'ya söz verdi.

Teklifin, Anayasa'nın 10. maddesinde değişiklik öngören 1. maddesi üzerinde açıklamalarda bulunan Bahçekapılı da konuşmasına, CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner'in, ''Uyduruk Anayasa hocalarından ders almadık'' diye laf atması üzerine tartışmalarla başladı. İtiraz edenlere, başı örtülü olan kadınların yaşadıkları duyguları hissedip hissetmediklerini soran Bahçekapılı, kendisine laf atan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'a da ''Sizin gibi olmaktansa başımı örterim'' karşılığını verdi.

-''DEFOLU DEMOKRASİ ÖNERİYORLAR''-

''Başörtüsü sorununun, özgürlük sorunu'' olduğunu savunan AK Parti'li Bahçekapılı, ''Bazı arkadaşlar özgürlük sorunu olarak almıyorlar. Özgürlüğü, bazı duygularına, kişisel tanımlarına, niyet okumalarına feda etmek istiyorlar. Defolu demokrasi öneriyorlar. Çünkü şöyle düşünüyorlar: 'Bu yurtta özgürlükleri defolu hale getirelim, özgürlükleri kısıtlayalım ama burada, insanlar ölebilir, çeteler kurulabilir, Ergenekon destanları yazılabilir. Varsın yazılsın, özgürlükler kısıtlansın' Böyle bir noktadasınız'' diye konuştu.

Bahçekapılı, Türkiye'nin korkulara ve öcülere mahkum edilemeyeceğini belirterek, ''Burası korku cumhuriyeti değil. Bu ülke, büyük cesaretle kuruldu. Siz, aynı cesarete sahip olun. İnsanlara korku salmayın. Ben, Cumhuriyet'e güveniyorum, inanıyorum. Laikliği de koruduğuma inanıyorum ama sizin gibi düşünenler, saçma sapan korkularla bu ülkenin değerlerini esir ve feda ediyorsunuz'' dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı, AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül de düzenlemenin, kamu hizmetlerinden yararlanmadaki ayrımcılığı gidereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious