Komisyonda Ergenekon tartışması

Komisyonda Ergenekon tartışması.10841
  • Giriş : 17.11.2008 / 15:26:00

CHP Muğla Milletvekili Güral Ergin, ''Bu ülkenin 2 Orgenerali, yan yana durmaktan bile hicap duyacakları insanlarla, aynı konunun sorumluları haline getirilmiştir. Bunu şiddetli kınıyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı 2009 yılı bütçesi üzerinde söz alan CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesi için hazırlanan kanun tasarısını eleştirdi.

Sınırındaki mayınların temizlenmesinin doğru bir uygulama olduğunu, ancak bu bölgenin, Türkiye'nin güvenlik açısından en riskli yeri olduğunu ifade eden Ergin, ''Mayınları temizleyen şirkete o bölgeyi 44 yıllığına vermek, o bölgeyi şirketlerin bağlı olduğu devletlere vermekten farkı yoktur. Orasına bir 'Vatan toprağı' diyorsak, o toprağı, bölgede yaşayan insanlara vermek zorundayız'' diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, ''Terör örgütü, özellikle son dönemde ülkemiz içinde yuvalanmış legal veya illegal örgütlenmeleri vasıtasıyla, özellikle büyükşehirlerimiz başta olmak üzere her fırsatta sivil vatandaşlarımızı kışkırtmakta ve sivil itaatsizlik eylemleriyle yönlendirmeye çalışmaktadır'' sözlerini de eleştiren Ergin, ''Niye üzerine gitmiyorsunuz? Legal görüntülü örgütlerin de üzerine gitmek zorundasınız, gitmiyorsanız görevinizi yapmıyorsunuz'' dedi.

Ergin, Ergenekon davasının, herkesi rencide eden bir duruma geldiğini öne sürerek, ''Bu ülkenin 2 Orgenerali, yan yana durmaktan bile hicap duyacakları insanlarla, aynı doğrultuda birlikte çalışıyormuş gibi, aynı konunun sorumluları haline getirilmiştir. Bunu şiddetli kınıyorum. O Orgeneraller için, içim gerçekten yanıyor, kanıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

-''TSK GÜÇLENDİRİLMELİ''-

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de demokratik parlamenter sistemde siyaset yapma yetkisinin anayasal kurumlarda olduğunu söyledi. ''Yapılması gereken, TSK'nın, her açıdan güçlendirilmesi ve asla kısır siyasi politik çekişmelerin içine çekilmemesidir'' görüşünü dile getiren Bilgiç, ''Ne geçmişte yaşanan darbelerle TSK'yı yargılayabiliriz, ne de yaşanan darbelerle en fazla yarayı kim aldı yarışması düzenleyebiliriz. Hele hele aidiyet hissi, vefa gibi temel duyguları okşuyorsak, TSK'yı Ergenekon davası gibi yargıya intikal etmiş bir davada taraf haline getirebiliriz. Bu davanın TSK ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmadığı açık ve nettir'' diye konuştu.

PKK terörünün çok eskilere dayandığını da ifade eden Bilgiç, DTP'li Hasip Kaplan'a, ''terörü terör olarak nitelemediğiniz noktada, sizinle başlangıç noktasını bulmamız mümkün olmuyor''dedi.

AK Parti Tokat Milletvekili Osman Demir ise DTP Şırnak Milletvekili Kaplan'ın konuşmasını eleştirdi. Terör örgütü nedeniyle savunma harcamalarının arttığına dikkati çeken Demir, ''Harcamaları keyfi mi yapıyoruz, biz de daha çok okul, daha çok hastane yapılmasını isteriz. Irak'ın kuzeyine bombayı keyfimize mi atıyoruz? Hayır. Karşınızda biri çıkmış, silahını çekmiş, köyleri kasabaları basıyorsa, ne yapacaksınız? Silahı çekene kitapla karşılık veremezsiniz'' diye konuştu.

PKK terör örgütünün, 1984'ten beri eylem yaptığına dikkati çeken Demir, terör örgütünün dış destek nedeniyle bu kadar uzun ömürlü olduğunu söyledi.

AK Parti'nin, dış dünyanın desteğini yanına almaya çalıştığını belirten Demir, ''Bu çabamızdan dolayı ABD Başkanı'na 'PKK Türkiye'nin de ABD'nin de Irak'ın da ortak düşmanıdır' dedirttik. Sonuç gayet önemlidir'' dedi.

Parlamentoda bulunan bir partinin terörü cesaretlendirici açıklamalar yaptığını da ifade eden Demir, herkesin aklını başına alması gerektiğini söyledi.

-EN ACİL TEHDİT PKK TERÖR ÖRGÜTÜ VE GÜNEYDOĞU SORUNU...''-

CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ da Türkiye'nin milli varlık ve bütünlüğünü koruması açısından, bugün karşılaştığı en tehlikeli ve acil tehdidin, PKK terörü ve Güneydoğu sorunu olduğunu ifade etti.

Bush yönetiminin bugün hala Türkiye'ye karşı Kürt kartını oynamayı sürdürdüğünü savunan Elekdağ, ABD Başkanlığını üstlenecek olan Barack Obama'nın, seçim bildirgesinde, ''Bush yönetiminin Irak politikası nedeniyle bozulmuş olan Türk-Amerikan ilişkilerini onarma'' sözü verdiğini hatırlattı.

Bu ifadenin, Türkiye açısından umut verici olduğunu belirten Elekdağ, Bush yönetiminin son 5 yıldır Türkiye'ye uyguladığı politikanın, bir müttefikten değil, ancak hasım bir ülkeden beklenecek nitelikte olduğunu ileri sürdü.

Elekdağ, PKK örgütünü himayesi altına alan Kuzey Irak'taki yerel yönetimi ve onun lideri Barzani'yi Amerika'nın resmen ve fiilen koruduğunu, bu durumun, Türkiye'nin varlığı ile ulusal ve toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini söyledi.

''Bu apaçık düşmanlıktır. Çünkü burada ABD'nin tutumuyla tehdit ettiği Türkiye'nin milli varlığıdır'' diyen Elekdağ, bu gerçeği Türkiye'deki siyasetçilerin de görmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin ABD'nin izni olmadan Irak'ın kuzeyine müdahalede bulunma hakkından vazgeçtiğini ileri süren Elekdağ, Bu nedenledir ki TSK, terörün bel kemiğini kıracak şekilde Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine karşı kara harekatında bulunamıyor'' dedi.

''Barzani, PKK'yı Türkiye'ye karşı çok boyutlu bir yaklaşımla kullanıyor'' diyen Elekdağ, ''Pankürdistan'' politik çizgiyi temsil eden Barzani ve Talabani'nin, kendi rızalarıyla, asla ellerinde bulunan PKK gibi bir silahın yok olmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Elekdağ, Türkiye'nin, Oboma yönetiminin kendisine hem PKK'ya karşı mücadelede istihbarat bilgilerini vermesini, hem de Kuzey Irak'a karşı meşru savunma hakkından doğan müdahale hakkını teyit etmesini sağlaması gerektiğini bildirdi.

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata ise ordunun her türlü ihtiyacının karşılanmasında bütçe kısıtı uygulanmaması gerektiğini söyledi. Türk milletinin varlığı üzerinde oyunlar oynandığını ve bu dönemde dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Kutluata, terörle mücadelede ordunun elinin kolunun bağlanmasını asla kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Savunma sanayi ile ilgili çalışmaların memnuniyet verici olduğunu da vurgulayan Kutluata, TSK'nın donanımının yenilenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi, iktidarın Kıbrıs sorununa birinci önceliği vermesi gerektiğini ve hükümetten bu konuda daha kesin tavır beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*