Komisyondan şiddet raporu

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Görev süresi dolan TBMM Çocuk ve Gençlerdeki Şiddeti Araştırma Komisyonu, taslak raporunu tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Raporda, şiddet derecesi yüksek filmler için daha fazla vergi ödenmesi önerildi

Sorunların tespit edilerek çözüm önerilerinin sıralandığı raporda, çocukların, yaşlılarla beraber çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunmasının sağlanması ve sivil toplum örgütlerinde çalışmaya teşvik edilmeleri istendi.

Müzik, dil, dini değerler gibi, milli kültürel standartlar temelinde çocukların ve gençlerin kimlik oluşturması için önlemler alınmasının istendiği raporda, ''Mesleki ve teknik öğretim veren kurumlardaki öğrenci sayısının azalmasının engellenmesi için katsayı engeli başta olmak üzere çalışma yapılması gerektiği'' belirtildi.

Çocuk ve çocuklarla çalışanlara, insan hakları ve çocuk hakları eğitimi verilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, diğer öneriler şöyle sıralandı:

''Okula başlamadan önce alınacak sağlık raporlarına, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi durumların tanımlanması amacıyla ölçekler eklenmeli.

Çocuk ve gençlerle ilgili faaliyetlerde sponsorluk yapan firmalar iyi belirlenmeli.

Çocuk televizyon kanallarının kurulmasının artırılması konusunda teşvik sağlanmalı.

Televizyonda gösterilecek dizi ve filmler şiddet derecelerine göre ayrılmalı, şiddet derecesi yüksek olan filmler için daha fazla vergi ödenmeli ve tercihen şifreli kanallarda gösterilmeli.

Kutlama amaçlı silah kullanımının engellenmesi için meskun mahallerde ateş etmeyle ilgili mevzuat etkinleştirilmeli.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün görev alanı içindeki uygulamada, gençlik boyutunun gereken önemi kazanması için gençlik ve spor olarak ayrı bir idari yapılanmaya kavuşmalı.

Hak aramayı, sorun çözmeyi, şiddet dışındaki yollarla başarabilen liderlerin önderliği sağlanmalı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious