Komisyon'un tavsiye kararları değişebilir

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Komisyon, Türkiye ile müzakerelerin 8 fasılda askıya alınmasını önerirken Finli Bakan Tuomioja tavsiyelerde değişiklik sinyali verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Avrupa Birliği Komisyonu'nun Türkiye'ye ilişkin açıkladığı tavsiye kararlarının değişebileceğini söyledi. Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in Ankara'ya bugün gerçekleştireceği ziyaret öncesi açıklama yapan Tuomioja, Komisyon'un önerilerinin ardından AB üyeleriyle görüşmelere başladıklarını ve bunların muhtemelen değişeceğini belirtti. Türkiye'nin yüzüne kapının kapatılması gibi yanlış bir mesaj çıkmaması gerektiğini ifade eden Finli bakan, Vanhanen'in bugün Ankara'ya herhangi bir öneri ile gelmediğini, gelinen noktayı ve AB'nin mesajının içeriğini ileteceğini, Türk tarafının da görüşlerini alacağını vurguladı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomioja, dün Helsinki'de bir grup Türk gazetecinin Kıbrıs'taki duruma, Komisyon'un önerileri ve Bakanlar Konseyi'nin bunları nasıl değerlendireceğine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Kıbrıs'taki kilitlenmeyi çözmek için oluşturdukları planın başarıya ulaşmadığını hatırlatan Finli bakan "Çözüm bulunamadığı için üzgünüz; ama bundan sonra AB üyeleri ile, Türkiye ile müzakereleri nasıl devam ettirebileceğimiz üzerinde görüşeceğiz. BM'nin Kıbrıs'ta çözüm çabalarına da tam destek vereceğiz." dedi.

Gelinen noktada Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin ana hedefin değişmediğinin altını çizen Erkki Tuomioja, "Türkiye hâlâ Birliğe üyelik için aday. Türkiye kriterleri yerine getirirse ve Türk halkı bunu isterse AB, Türkiye'ye her zaman hoş geldin diyecektir. Ankara Protokolü açık bir yükümlülüktü ve bu yerine getirilmedi. Biz AB'nin Kıbrıs'ta da bazı işlerini tamamlamadığını biliyoruz ve bunun da farkındayız." şeklinde konuştu. Finli bakan, Komisyon'un önerilerinin ağır olduğu ve bunun değiştirilmesi yönünde bakanlara sunacağı bir planlarının olup olmadığı hususunun sorulması üzerine, "Henüz öyle bir şeyimiz yok. Tabii ki Komisyon'un gösterdiği temeller üzerinde yürüyeceğiz. Ama bunları tamamen onaylamış değiliz. Bu konuda AB üyeleriyle görüşmelere başladık. Herkes tarafından kabul edilmiş bir çözüm bulmamız gerekiyor." dedi. Şu aşamada bundan daha fazlasını söyleyemeyeceğini dile getiren Erkki Tuomioja, "Çünkü hâlâ üyelerle görüşüyoruz. Çıkacak mesajın yanlış olmaması gerekir. Yanlış mesaj da Türkiye'nin yüzüne kapının kapatılmasıdır." şeklinde konuştu.

Finli bakan, Türkiye'ye ilişkin kararın 11 Aralık'taki AB dışişleri bakanlarının yapacağı toplantısında ele alınacağını, liderlerin 14-15 Aralık'taki zirvesine kalacağını sanmadığını da kaydetti. Daha önce benzer durumların yaşandığının, Komisyon'un teklifleri konusunda Almanya, İngiltere ve Fransa'nın farklı yaklaşım sergilediğinin hatırlatılması üzerine Erkki Tuomioja, "Bu, AB'nin karar alma sürecinin bir parçası. Her zaman yardımcı olan bir durum değil. Ama farklı konumda bulunan ülkeler işin sonunda bir anlaşmaya varılması gerektiğini bilirler." diye ekledi. Başbakan Vanhanen'in bugün Türkiye'ye özel önerilerle gelip gelmediğinin sorulması üzerine ise Bakan Tuomioja, "Herhangi bir öneriyle gitmiyor. Gelinen noktada Türk tarafının görüşlerini dinleyecek. AB'nin tutumunu ve verdiği mesajı aktaracak. Neden bu noktada olduğumuzu anlatmaya çalışacak. Tarafların Türkiye'nin AB sürecini raydan çıkarmayacak ortak bir görüşte birleşeceklerini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Finli bakan, komisyonun önerilerinin değiştirilmesine ilişkin beklentilerin hatırlatılması üzerine de "Muhtemelen değişecek. Ama bunun ne şekilde olacağını bana sormayın." dedi. Erkki Tuomioja, Fin planının başarısız olmasına en çok hangi tarafın katkıda bulunduğuna ilişkin yorum yapmaktan kaçındı. AB'nin de Kıbrıs'ta bazı yükümlülüklerini yerine getirmediğini kabul ederek mesajını yumuşatabileceğinin hatırlatılması üzerine de "Olabilirdi; ama bu durum hâlâ geçerliliğini koruyor. Bu, AB'nin karar alma süreci şekli. Çok kolay değil, ama devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious