Komşu ülkeler sağlık sistemimizi model aldı

Komşu ülkeler sağlık sistemimizi model aldı.11110
  • Giriş : 01.02.2008 / 19:44:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm programının bir çok komşu ülke tarafından model olarak alındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Memleketi Erzurum'a 2 günlük bir gezi kapsamında gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta gerçekleştirdikleri dönüşüm modelinin bir çok komşu ülke tarafından örnek alındığını söyledi. Türkiye'nin sağlık tecrübelerinden faydalanan komşu ülkelerin ismini vermekten kaçınan Sağlık Bakanı Akdağ, söz konusu ülkelerin çıkıp kendilerinin açıklamasının daha doğru olacağını kaydetti.

Sağlıkta bir çok komşu ülke ile yakın irtibat içerisinde olduklarına vurgu yapan Bakan Akdağ, "Sağlıkta Türk modeli uyguluyoruz. Türkiye'nin karakterine uygun Türk modeli ortaya koyduk. Özellikle sağlıkta performans sistemi, vatandaş odaklı, hasta hakları ile ilgili yaklaşımlarımız komşu ülkeler tarafından örnek alındı. Hiç bir ülke bir başka ülkenin sağlık sistemini kopye ederek, taklit ederek başarılı bir sistem ortaya koyamaz. Örnek alabilir. Yapısal anlamda ciddi dönüşümler sağladık" diye konuştu.

Bakan Akdağ, hava ambulans sisteminin ihalesinde geçen yıl sorun yaşandığını, ancak önümüzdeki yıl yapılacak ihale ile 2010 yılı için 30 helikopter ve 2 uçak ambulansın hizmete gireceğini umduklarını dile getirdi. Akdağ, bunun temelinde ciddi yapısal dönüşümlerin yattığını söyledi.

Dünyada yaşanan ekonomik krizden en az etkilenin ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu da sözlerine ekleyen Sağlık Bakanı Akdağ, "Farkındasınız dünyada ciddi ekonomik kriz olmasına rağmen Türkiye en az etkilenen ülkeler arasında. Sağlam, ayakları yere basan bir ekonomimiz, bir bütçemiz var. Ekonomi kontrol altında, disiplini sağlayıp halkımızın refahı huzuru için yola devam edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious