Komşuda 5 bin mahkum ölüm orucunda

Komşuda 5 bin mahkum ölüm orucunda.9386
  • Giriş : 11.11.2008 / 20:55:00

Yunanistan'da hapishane koşullarını protesto etmek amacıyla açlık grevi yapan hükümlü ve tutukluların sayısının 4 bin 805'e ulaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunan yayın organları, 3 Kasımda ülke genelinde 21 hapishanenin katılımıyla başlayan ve Volos kenti hapishanesinde de sağlık sorunlarına yol açan greve, terör örgütü 17 Kasım'ın lideri Aleksandros Yatopulos ve örgütün tetikçilerinden Vasilis Corcatos'un da destek verdiğini duyurdu.

Yatopulos ve Corcatos, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği Basın Ataşesi Çetin Görgü'nün 1991, Büyükelçilik Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu'nun 1994 yılında öldürülmesi ve Büyükelçilik Maslahatgüzarı Deniz Bölükbaşı, idare memuru Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım'ı hedef alan 1991 yılındaki bombalı saldırı dahil, işledikleri veya işlenmesine katıldıkları çok sayıda suç nedeniyle müebbet hapis cezasıyla Atina Koridalos cezaevinde bulunuyor.

Tutuklu ve mahkumların bir eyleme bu büyüklükteki toplu katılımlarının ülke tarihinde ilk kez olduğunu kaydeden yayın organları, greve destek için perşembe günü kent merkezlerinde protesto yürüyüşleri yapılmasının beklendiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*