Komşular içişlerimize karışmasın

Komşular içişlerimize karışmasın.14957
  • Giriş : 16.04.2008 / 14:04:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ''Komşularımız içişlerimize müdahaleden kaçınarak Irak'ın güvenliğine katkı sağlayabilir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu'nda konuşan El Maliki, Türkiye ve İran dahil tüm komşularıyla "diyalog ve karşılıklı saygı" çerçevesinde ilişkileri ileriye götürme arzusunda olduklarını anlattı.

Maliki, topraklarının güvenliği için gereken güvenlik önlemlerini alacaklarını söyledi.

Saddam döneminde komşu ülkelere müdahale eden ve bu uğurda savaşlar başlatan Irak'ın yeni dönemde bu politikadan vazgeçtiğini anlatan El Maliki, şimdi tam tersi bir durumun yaşandığını ve komşularının Irak'ın içişlerine müdahale ettiğini ileri sürdü.

El Maliki, "komşularının, Irak'ın içişlerine müdahaleden kaçınarak ülke güvenliğine katkı sağlayabileceğini" vurguladı.

Irak'ın istikrarlı bir ülke olduğunu söyleyemeyeceğini, fakat geçmişe bakıldığında çok mesafe aldıklarının görüleceğini belirten El Maliki, "Geçmiş yıllarda bazı günlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde mezhep çatışmaları ya da diğer şiddet olaylarından kaynaklanan yüzlerce ceset topluyorduk. Artık bunlar söz konusu değil" diye konuştu.

Irak Başbakanı El Maliki, terörizmle mücadeleden galip ayrılacaklarını ve "El-Kaide'ye karşı zafer ilan etme noktasına çok yaklaştıklarını" ifade etti.

Siyasi partiler kanununda yapılan değişiklikle silahlı grubu bulunan siyasi partilerin seçimlere katılmasının engelleneceğini belirten El Maliki, militanlara yönelik operasyonların Basra'yla sınırlı kalmayacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious