'Komşuluk bağı zayıfladı, suç oranı arttı'

  • Giriş : 09.03.2008 / 11:07:00

Adıyaman Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, komşuluk bağlarının eskiye nazaran zayıf kaldığını belirterek, buna mukabil suç oranlarının artığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adıyaman Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Gölbaşı ilçesinde vatandaşlarla biraya gelerek huzur toplantısı yaptı. Huzur toplantısına Kaymakam Bünyamin Yıldız, Gölbaşı Emniyet Amiri Fikri Yıldırım ve komiser Şevket Aksu katıldı. Yavuz Selim Kahvehanesinde yapılan huzur toplantısında vatandaşların güvenlikle ilgili sorunlarını dinleyip, şikâyetlerini not aldıran Emniyet Müdürü Sağlam, vatandaşların daha huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamak için bu toplantıları yaptıklarını söyledi.

Eskiden sokakta, caddede, mahallede herkesin birbirini tanıdığını komşuluk bağlarının çok iyi olduğunu belirten Sağlam, bugün bu komşuluk bağlarının eskiye nazaran zayıf kaldığını belirterek, buna mukabil suç oranlarının artığını söyledi.

Suç oranlarını azaltmak için komşuluk bağlarının yeniden kazanılması gerektiğini belirten Sağlam, "Mahalleye bir vatandaş taşındığında ziyarete gidilmeli, yardım edilmeli, herkes birbirini sevmeli ve muhabbet etmeli. Sevginin ve yardımlaşmanın olduğu yerde suç işlenmez, sorun çıkmaz. Sevginin ve muhabbetin olduğu yerde, yabancı bir insanın gelip suç işlemesi, sorun çıkarması çok zordur. Milletimizin, evinde güven ve huzur içinde yaşayabilmesi için gayret gösteriyoruz. Ancak, her evin önüne bir polis vermemiz mümkün değil. Milletimiz, suç işleyeni, hırsızı, hırlıyı, sorun çıkartanı bizim gözümüzle görmeli, olaya bizim baktığımız gibi bakmalı ve emniyete haber vererek bize yardımcı olmalı" dedi.

Halkın suç işleyenlere karşı biraz daha duyarlı ve uyanık olması halinde suç oranının azalacağını vurgulayan Sağlam, "Dünyanın hiçbir yerinde suç işleyen yoktur demek hata olur. Dünyanın neresine giderseniz gidin, illaki bir suç vardır. Bize düşen, suçu en asgariye indirmektir. Milletimizin canına, malına ve namusuna kast edenlere fırsat vermemek için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Başarılı olabilmek için vatandaşlarımızın yardımına ihtiyacımız var. Emniyet ve milletin el ele olduğu yerlerde, suça teşebbüs edenler, güvenli bölgeye gelmeye cesaret edemeyeceklerdir" diye konuştu.

Kaymakam Bünyamin Yıldız da huzurlu ve güvenli bir ortam için karşılıklı fedakarlığın olması gerektiğini belirterek, vatandaşların fahri müfettiş olmaları için müracaat etmelerini istedi. Kaymakam Yıldız, "Çocukların huzursuz edilmeleri hepimizi huzursuz etmeli, çünkü hepimiz biriz. İşte bunun için sorun varsa paylaşılmalı, herkes elini taşın altına koymalı. Ancak bu şekilde güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşamak mümkün olur" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious