'Komşunu Kolla' projesi hırsızı yakalattı

'Komşunu Kolla' projesi hırsızı yakalattı.13643
  • Giriş : 16.03.2008 / 16:15:00

Toplum Destekli Polis birimi tarafından başlatılan "Komşunu Kolla" projesi meyvelerini vermeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmaniye'de proje sayesinde komşusunun evine hırsız girdiğini gören ve hemen 155 Polis İmdatı arayan bir kişi, 52 değişik hırsızlık suçlarından sabıkası bulunan evli bir çiftin suçüstü yakalanmasına neden oldu. Adana'dan Osmaniye'ye 3 çocuğuyla beraber gelen bir aile, evlere girip hırsızlık yapma girişiminde bulundu. Ancak Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polisliği'nin başlattığı "Komşunu Kolla" projesi hırsızların planını suya düşürdü.

Birçok suçtan aranan Ramazan G. ve imam nikâhlı eşi Pınar K., Raufbey Mahallesi Devlet Bahçeli Bulvarı üzerindeki bir ikamette hırsızlık yapmaya çalışırken suçüstü yakalandı. Suçluları yakalatan ise komşunun ses duyduktan sonra yaptığı ihbar oldu.

Toplum Destekli Polis biriminde çalışan 2'si bayan 8 polis evine girilen Mehmet Özdemir'in yanına giderek çiçekle geçmiş olsun dileklerinde bulundu. "Komşunu kolla projesi" kampanyasında yapılan ihbarla olayın çözüldüğünü bir kişinin mağdur duruma düşmesinin önlendiğini aktaran Toplum Destekli Polisliği Polis Memuru Yücel Sözen bu davranışın herkese örnek olması gerektiğini söyledi. Komşuluğun Türk geleneğinde oldukça önemli bir yer tutuğunu belirten Sözen bu projeyle amaçlarının akraba yakınlığını sağlamak olduğunu kaydetti. 2008 yılında başlatılan çalışmanın ilk örneğini almaktan büyük memnuniyet duyduklarını aktaran Sözen, "Herkes komşusunu kolladığında toplumsal olaylar azalmanın olduğu görülecektir. Biz burada komşuların birbirlerine akraba duyarlılığı göstermesini bekliyoruz. Bir ihbarın neleri değiştirdiğini bu örnek olayda rahatlıkla görebiliyoruz. Eğer bunu toplumda yaygınlaştırabilirsek suçların daha da azaldığına tanık olacağız. Polisin suçla tek başına mücadele etmesi mümkün değil. Vatandaşlarında polise bu konuda yardımcı olması gerekiyor" diye konuştu.

Bu arada komşusunun ihbarı ile mağdur olmaktan kurtulan Mehmet Özdemir ise bu olayların bir gün başka birinin başına da gelebileceğini, bu yüzden herkesin dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Özdemir, ihbar üzerine hemen olay yerine gelerek hırsızları kıskıvrak yakalayan emniyet mensuplarına da teşekkür ederek, "Umarım bu tür üzücü olayları yaşamayız. Ancak vatandaşlarımız eğer komşusuna yanlış bir şeyin yapıldığını görüyorsa hemen 155 polis imdatı aramalı. Ben bu olayda polisin olaya nasıl büyük hassasiyet gösterdiğini ve hırsızları kıskıvrak yakaladığına tanıklık ettim. Herkes komşusunu kollarsa bu tür olayların yaşanmayacağını düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious