Komşunun ayıbı

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Mültecilerin Avrupa'ya kaçmak için Türkiye ve ardından da Yunanistan karasularını seçmesi Sahil Güvenlik birimlerini karşı karşıya getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunan askeri kendi karasularında yakaladığı mültecileri ya kaderleriyle başbaşa bırakıyor ya da Türk karasularına geçirmek için ilginç yöntemler uyguluyor. Yunan askerinin en çok uyguladığı yöntem ise fiberglas ya da ağaç yapımı teknelerle kaçmaya çalışan mültecileri ilk önce 'radara yakalanmasın' diye plastik botlara bindirmek oluyor. Plastik bota bindirilen mülteciler Türk karasularına yakın bir yere getirilerek Türkiye tarafına geçmeleri sağlanıyor.

BAHRİYELİ ŞEFKATİ

Yunan askeri mültecilere böyle davranırken Türk karasularında yakalanan bu kişilere Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli oldukça insanı bir şekilde yaklaşıyor. Tekne veya bot içerisindeki mültecilere önce güvenli bir şekilde boğulmamaları için can yelekleri giydiriliyor. Mülteciler arasında hasta veya yaralı olan varsa Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait helikopterle hastaneye götürülüp tedavi ettiriliyor. Mültecilerin karınları doyurularak tekrar ülkelerine gönderilmesi için girişimler başlatılıyor.

BUNUN son örneği 17 Eylül günü Sahil Güvenlik Komutanlığı personelince yapılan bir kurtarma operasyonunda yaşandı. 17 Eylül'de Kuşadası açıklarında batmak üzere olan bir bot olduğu ihbarını alan görevliler olay yerine gittiğinde 2'si kadın, 2'si çocuk toplam 15 mülteci buldu. Mülteciler batmak üzere olan botlarından önce üzerlerine can yeleği giydirilerek Türk hucüm botuna alındı. Aralarında hasta olan bir kişi helikopterle hastaneye götürüldü. Filistinli olduğu anlaşılan mülteciler ifadelerinde 'kendilerini önce Yunan askerlerinin yakaladığını, askerlerin bindikleri tekneyi aldığını sonra da plastik bota bindirip Türk karasularına yakın bir yerde bıraktıklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious