Komünist Parti Lideri: Kur'an'dan çok şey öğrendim

  • Giriş : 18.10.2007 / 13:38:00

Rusya Komunist Partisi lideri Gennadi Zyuganov Kur'an'ın Rusça tercümesini okuduğunu ve buradan bir çok şeyi hayatına kattığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslam Kültür Merkezi ve Rusya Müftüler Konseyi'nin birlikte düzenlediği bayramlaşma toplantısına katılan Rusya Komunist Partisi lideri Gennadi Zyuganov Kur'an'ın Rusça tercümesini okuduğunu ve buradan bir çok şeyi hayatına kattığını söyledi.

Kendisini Kur'an ve İncil'i baştan sona bir kaç kez okuyan nadir politikacılardan biri olarak tanımlayan Komunist Parti lideri, "İgnatiy Kraçkovski'nin Rusça tercümesinden okuduğum Kur'an-ı Kerim düşüncelerimde büyük değişikliğe neden oldu. Siyaset, kültür, gelenek ve dinleri anlama adına bir çok şey öğrendim. Sevgisiz, inançsız ve umutsuz insan bence var olamaz." açıklamasında bulundu.

Çok milletli ve çok dinli Rusya'da her zaman din ve vicdan özgürlüğünü savunduğunu ifade eden Zyuganov bunun toplumda barış ve huzurun kaynağı olduğunu söyledi. Kendisinin Rusya halklarının dostluğu ve kardeşliği için çalıştığını ifade eden Rusya Komunist Partisi lideri, tüm Orta Doğu ülkelerini gezdiğini ve oralarda sıklıkla görüştüğü samimi dostları olduğunu söyledi.

Rusya Katolik Cemaati lideri Tadeuşa Kondruseviç de Cihan'a yaptığı açıklamada tüm Müslümanların bayramlarını tebrik ettiklerini ifade ederek, "Müslümanlar Ramazan ayı boyunca manevi bir dinamizm kazandılar. Bayramlarımızı, mutlu günlerimizi sürekli paylaşırız. Müslümanlar da bizim dini günlerimizde bizi ziyaret ederler. Farklı dinlere mensubumuz, yalnız hepimiz tek bir yaratıcının kullarıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Yahudi Cemaati lideri Adolf S. Shaeviç de yaptığı açıklamada oluşan hoşgörü ve diyalog atmosferinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Malesef Sovyet döneminde dini yaşantı adına hepimiz çok zorluklar çektik. Bu ülkede yaşayan ve aynı dini konuşan halkların farklı dinlerde barış atmosferinde hayatlarını sürdürmeleri bizi mutlu ediyor. Bugün herşey çok farklı. Dinimizi bu ülkede huzur içinde yaşayabiliyoruz." dedi.

Ramazan Bayramı nedeni ile düzenlenen etkinliğe özerk cumhuriyet temsilcileri, Müslüman ülkelerin büyükelçileri, siyasi parti liderleri, dini liderlerle birlikte çok sayıda misafir katıldı. İslam Kültür Merkezi ve Rusya Müftüler Konseyi'nin geleneksel hale getirdiği bayramlaşma programı bayramdan bir hafta sonra yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious