Kömür dediler çay çıktı

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Dubai'den Suriye'ye çay olarak geçirilen, kömür olarak Türkiye'ye sokulmak istenen 19 ton 230 kg kaçak çaya Öncüpınar Sınır Kapısı'nda el kondu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gaziantep'te faaliyet gösteren özel bir şirkete götürüldüğü belirtilen ve serbest geçiş hakkı(sarıhat) bulunan TIR'da yapılan aramada 30'ar kg'lık 641 torba kaçak çay ele geçirildi. Gaziantep Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik, Gümrük Muhafaza ekipleriyle Öncüpınar Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonucunda faturalı kömür olarak gösterilen Abdulbased Al B. yönetimindeki 262681 plakalı TIR, geçiş sırasında durduruldu. Yapılan inceleme sonucunda, TIR'ın Dubai'den Suriye'ye geçişinde Çay yüklü olduğu bildirildiğini ancak Türkiye'ye geçerken Kömür olarak fatura edildiğini gören yetkililer, harekete geçti. Çekici ve romörkörde yapılan aramada 641 torbaya bölünmüş ve toplam 19 bin 230 kg olan kaçak çay ele geçirildi.

Olaya Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl tarafından el konuldu TIR şoförü göz altına alındı. Daha sonra durumu yerinde inceleyen Kilis Valisi Nevzat Turhan yaptığı açıklamada Öncüpınar Sınır Kapısı'nda şimdiye kadarki operasyonların en büyüğünün gerçekleştirildiğini söyledi. Turhan, "Öncüpınar'da bir kerede bu kadar kapsamlı bir mal ele geçirildi. Olayda emeği geçenleri kutluyorum. Bundan sonra da bu çalışmalarının devamını bekliyorum" dedi.

Operasyonda adı geçen özel şirketin paravan olduğu iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma devam ederken Suriye ayağı içinde bir araştırma başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious