Kömür el yakıyor

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla yakacağını tamamlayan vatandaşlar artan kömür fiyatlarıyla karşı karşıya kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla yakacak almak için mahrukatçılara giden vatandaşlar, kömürün tonunun 400 YTL çıktığını duyunca ne yapacağını şaşırdı. Doğudaki ağır kış şartlarında normal bir aile geçen yıl tonu 270 liradan yaklaşık 4 ton kömürle kışı geçirebiliyordu. Ancak bu yıl, kış yakacağının masrafı 1000 YTL'yi aşıyor, bu yüzden geçen yıl 4 ton kömür alan bir vatandaş bu yıl 3 yada daha az ton kömür alabiliyor.

Kömür satıcıları, artışın doğudaki bazı illere doğalgaz bağlanmasına bağlıyor ancak vatandaşlar doğalgazın gelmesi ile fiyatların düşeceğini düşünüyor. Kömüre rağbetin azalması fiyatlarına da yansıyacağını düşünen vatandaşlar artışa bir anlam veremiyor. Trabzon'da ki satıcılar ise Rusya'da kömürlerin taşındığı demir yollarında hasar oluştuğunu belirterek 2 haftadır ithalat yapılmadığını ifade ediyor.

Kömür işletmecisi Lütfullah Sarı, Rusya'da hâlâ çarlık döneminden kalma demiryolarının kullanıldığını ifade ederek, "Kömürü satın aldığımız ülkelerde sorun yaşanınca bu otomatikmen fiyatlara yansıyor. Mahrukatçılar kömür alamadığı gibi ellerinde ya da stoklarda olan mala da zam yapmak zorunda kalıyor. Aksi halde uzun süre ithalat yapılmayınca satıcı da zarara uğruyor." diye konuştu. 30 yıldan beri mahrukatçılıkla uğraşan Hasan Efe'de yıllardır bu şekilde bir artışın yaşanmadığını belirterek, siyasilerin çabası ile Rusya'da ki sorunun derhal çözülebileceğini ve eski fiyattan mal alışına devam edilebileceğini söylüyor. Efe, ayrıca kömür alımının dolar ve mark üzerinden olduğunu kaydederek, fiyatlardaki dalgalanmayı da buna bağlıyor. Apartmanlarda oturanlar kömürlerini aylar önce toptan aldıkları için son zamdan etkilenmedi.

Kömürdeki fiyat artışının aksine bu yıl odunda düşüş yaşanıyor. Odun bu yıl 250 liradan alıcı bulacak. Doğudaki köy ve bazı ilçelerde ise hiç kömür kullanılmıyor bunun yerine odun ve büyükbaş hayvan dışkısı olan tezek yakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious