Kömür fiyatları daha da düşecek

Kömür fiyatları daha da düşecek.15700
  • Giriş : 03.12.2008 / 10:46:00

İthal kalorifer kömürünün fiyatının son bir ay içinde yaklaşık 100 dolar düştüğü belirtilerek, önümüzdeki yıl fiyatların daha da düşeceği tahmininde bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İthal kalorifer kömürünün fiyatının son bir ay içinde yaklaşık 100 dolar düştüğü belirtilerek, önümüzdeki yıl fiyatların daha da düşeceği tahmininde bulunuldu.

Konya'da faaliyet gösteren HFS Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Hıfsı Soydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kömür fiyatlarındaki tırmanışın son bir ay içinde yönünü aşağı doğru çevirdiğini söyledi.

Son bir ay içinde ithal kalorifer kömürünün fiyatının 560 dolar seviyelerinden 460 dolara kadar gerilediğini anlatan Soydemir, ''Kömür fiyatları petrol fiyatlarındaki yükselişle çıkmıştı, petrol fiyatlarının düşmesiyle geriledi. İthal kömürün fiyatı bir ay öncesine göre yaklaşık 100 dolar azaldı'' dedi.

Soydemir, fiyatların düşmesinde havaların sıcak gitmesinin de önemli payı bulunduğunu, yeterli satış olmayınca firmaların fiyatlarını aşağı çekmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Aslında Türkiye'deki kömür fiyatlarının daha aşağı seviyelerde olması gerektiğini ifade eden Soydemir, ancak ithalatçıların elinde bulunan pahalı kömür nedeniyle fiyatların düşmediğini kaydetti.

Dünyada kömür fiyatlarının düşmesinin Türkiye'ye yansımasının bu sezonun sonunda, en geç önümüzdeki yıl gerçekleşeceğini belirten Soydemir, ''Önümüzdeki yıl kömür fiyatlarının bugünkü seviyesinden 150 dolar daha düşük olacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Soydemir, fiyat düşüklüğünün diğer kömür çeşitlerine de yansıdığını belirterek, sobalık ithal kömürün ton fiyatının 500 YTL, sobalık paçal kömürün ise 400 YTL seviyelerine gerilediğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*