Kömürden sonra fakirlere bedava elektrik projesi

  • Giriş : 12.01.2008 / 22:17:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 21:24:05

Erdoğan’ın “Diyarbakır’ı alın” emrini verdiği kurmayları, kendilerine zafer kazandıracak proje üretmenin peşine düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

En ilginç teklif ise, Diyarbakır Milletvekili Kurt’tan geldi. Kurt, Diyarbakır’daki yoksul ailelerin elektrik ücreti ödememesini önerdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yerel seçimlerde “mutlaka kazanılmasını” istediği illerin başında gelen Diyarbakır’a ilişkin birbiri ardına projeler gündeme geliyor. Diyarbakır’ın pilot il olarak belirlenmesine ve elektrik tüketiminin belli bir limite kadar ücretsiz olmasına ilişkin öneri de bu kapsamda tartışılıyor. Uygulamanın daha sonra Türkiye genelinde bütün yoksulları kapsayacak şekilde genişletilmesi de planlanıyor.

ÖZEL İNDİRİMLİ TARİFE

AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Diyarbakır için “bedava elektrik” önerisini Başbakan Erdoğan’a iletti. Kurt, Diyarbakır’da kaçak elektrik kullanımının yüzde 60-70 oranında olduğunu belirterek, yıllık zararın 250-350 milyon YTL’yi aştığını kaydetti. Kurt, hem bu sorunu çözmek, hem de yoksul kesime destek vermek amacıyla “özel indirimli tarife” uygulanmasını istedi. Kurt, yoksul vatandaşların ayda 150-250 kilowattsaatlik elektrik tüketiminden ücret alınmaması önerisini, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik’e de aktardı. Bu öneri çerçevesinde TEDAŞ Genel Müdürü’nün başkanlığında, AKP ve DTP’li vekillerin katılımıyla Diyarbakır’da gelecek hafta bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bedava kömür dağıtımı gibi indirimli elektrik tarifesinin de ekonomiye ve yoksul kesime büyük destek sağlayacağını belirten Kurt, “Enerji sorununun sosyal devlet projesi olarak ele alınması ve bu konuda ivedi olarak bir çalışma grubunun oluşturulması gerekiyor” dedi.

KAÇAĞIN NEDENLERİ

Kurt, Güneydoğu’da 15-20 yıldır süren çatışma sürecinin Diyarbakır’ın aşırı göç almasına yol açtığını belirterek, açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalan kesimlerin elektrik parasını ödeyemediği için kaçak elektrik kullanmaya yöneldiğini vurguladı. Kurt, kış mevsiminde kaçak elektrik kullanım oranının yüzde 80’lere çıktığını bildirdi.

HIRSIZLIKTAN KURTARALIM

Kurt, vatandaşı hırsızlıktan kurtarmak gerektiğini belirterek, şu önerilere yer verdi: Dargelirli insanlarımıza yönelik enerji sübvansiyonu, ciddi bir enerji tasarrufunu da beraberinde getirecek. Böylece 1 milyar kilowattsaatlik enerji tasarrufu da sağlanabilecek. Hepsinden de önemlisi vatandaşın elektrik hırsızlığı psikolojisinden kurtarılması söz konusu olacak. Anayasamızın 5’inci maddesi gereği işsiz ve yoksul vatandaşlarımız için özel indirimli tarife uygulanması ve ayda 150-200 kilowattsaat kadar elektrik tüketiminden bedel alınmaması ve bununla birlikte gerekli tedbir ve kontrollerin yapılarak hukuki yaptırımların uygulanması gerekmektedir.

Yasal değişiklik yapılması gerekli

TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, ucuz elektrik için yasal değişiklik gerektiğini söyledi. Öncelikle Diyarbakır ve Şanlıurfa’da kaçak elektrik kullanımı ve artan elektrik ihtiyacını karşılamak için alınması gereken önlemleri tartışacaklarını kaydeden Keklik, “Ucuz veya indirimli tarife için yasal değişiklik gerekir. Öncelikli toplantıda mevcut sorunları ortadan kaldırmak için ne yapılabileceğini tartışacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious