Komutandan baskının detayları

Komutandan baskının detayları.10246
  • Giriş : 06.10.2008 / 10:21:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:04:14

Genelkurmay İkinci Başkanı'nın ağzından Aktütün baskınının perde arkasında yaşananlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hasan Iğsız'ın dün basını bilgilendirmek amacıyla Genelkurmay Başkanlığı İnönü Salonu'nda verdiği brifing baskınının perde arkasında yaşananları da gözler önüne serdi.

Iğsız'ın saldırı anı ile ilgili açıklamaları:

Doçka'lı saldırı

Aktütün coğrafya olarak Şemdinli'nin en batı ucunda, sınıra bitişik, 73 haneli bir köydür. Köyün hemen yakınında jandarma sınır bölüğümüz bulunmaktadır. Bölge Irak'a geçiş bölgelerinden biridir ve en önemlilerindendir. İkinci Ordu kapsamında bölgede 865 adet böyle geçiş noktası vardır. Olaydan bir gece önce Bayraktepe'de hareketlilik fark edilerek jandarma özel timi, o gün sabah saat 5.00'de bölgeye gönderilmiştir. Olay günü öğleden sonra Bayraktepe'deki unsurlarımıza Irak'tan Doçka uçaksavar ve havan toplarıyla saldırı yapılmıştır. Çok yoğun ateş açılmıştır.

62 asker vardı

Bayraktepe'deki unsurlarımız kayalıklar üzerine taşlarla yapılmış mevzilerdir. Bayraktepe'de 62 asker var. Toprak kazma imkanı yoktur. Havan toplarının ateşiyle bu mevzilerde yıkılmalar olmuştur ve 13 askerimiz havan şarapneliyle burada hayatını kaybetmiştir. Dağ komando tugayından bir komando bölüğü de Bayraktepe'ye sevk edilmiştir. Saldırı sırasında Bayraktepe'de 6 lider konumundaki personelden biri şehit düşmüş, 4'ü yaralanmıştır. Bayraktepe'ye sevk yapılana kadar kısa süre idare yönünden sorun yaşanmıştır. Takviye bölüğü akşama doğru oraya ulaşmıştır ve olay kontrol altına alınmıştır.

Planları bozuldu

Saldırıda ilk isabet alan termal kamerayı kullanan askerimiz olmuştur. Saldırıların öğleden evvel başlamasının örgütün tercihi olduğunu düşünmüyoruz. Özel timin bölgede görevlendirilmesi erken çatışmaya girmelerine neden olmuştur. Örgüt planladığı saati öne çekmek zorunda kalmıştır. Teröristler havanları taşımışlardır, havanlar gece etkili kullanılamaz bu nedenle saldırıyı akşam saatlerine doğru planladıklarını düşünüyoruz. Bu noktada sızmaya da çalışmışlardır ama sonuç alamamışlardır. Bayraktepe'de sıcak takip oldu. Oldukça yakın mesafeden şiddetli çatışmalar meydana gelmiştir.

2 kayıp şehit olabilir

15 şehidin verildiği Bayraktepe'deki direnişte en ufak bir zaafiyet yaşanmamıştır, şehitlerimiz kahramanca mücadele ederek vazifelerini yerine getirmişlerdir. İki uzman erbaşımıza halen ulaşılamamıştır. Aramalara devam edilmektedir. Arama yapılan bölge kayalıklar ve uçurum. Şehit olduklarını düşünüyoruz. Çünkü kaçırılmanın emareleri olurdu, bir emare yok. Yaralanarak düşmüş olabilirler. Emniyetli tarama sürüyor. Şehitlerimizin 6'sı özel harekát timindendir.

Aktütün uygun değil

1990'lı yılların başından itibaren baskına uğrayan ve şehit veren karakolların taşınması mali koşullar nedeniyle gecikti. Aktütün'ün taşınma kararı 2007'de verildi. Bu karakol geçmişte, kaçakçılıkla mücadele için düşünülmüştür. Bu nedenle de tabana yapılmıştır. Buradan terörle mücadele yaparken tepeleri ayrıca kontrol etmeniz gerekmektedir. Aktütün karakolunun bulunduğu yer bu açıdan uygun değildir. Aktütün çok dar bir bölgededir ve tamamen mahkûmdur. Bu nedenle Beçar tepesine taşımak için inşaat faaliyeti sürmektedir. Bir yıl sonra tamamen taşınacaktır. Ancak bu Bayraktepe savunmasından vazgeçileceği anlamına gelmez. Derecik Üçgenindeki beş ayrı karakolun yeri taşınacaktır. Bunlar Samanlı, Yeşilova, Umurlu, Aktütün ve Alan karakollarıdır."

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*