Kongar'ın yeni partneri Çandar

Kongar'ın yeni partneri Çandar.11118
  • Giriş : 26.03.2008 / 17:05:00

Kongar: “Barlas’a da tepki gelirdi, Çandar’a da geldi. Seyirci ‘senin yüzünden karşındakine tahammül ediyoruz’ diyor.”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emre Kongar, Mehmet Barlas’ın programdan ayrılmasından sonra şimdi de Cengiz Çandar’la birlikte. Geçtiğimiz Pazartesi ilk kez birlikte ekran karşısına çıkan ikili, ilk programda ciddi bir tartışmaya girmedi ama onlara göre anlaştıkları tek konu anlaşamadıkları... Kongar-Çandar NTVMSNBC’nin sorularını yanıtladı.

Bir basın toplantısında, “Emre Kongar’ın Cengiz Çandar’la arasında yorum farkı yok, dünya görüşü farkı var. Emre Kongar’ın Cengiz Çandar’la birlikte program yapmasını protesto edelim. Kongar’ı Çandar’la birlikte program yapmaması için e-posta yağmuruna tutalım” dediler.
Emre Kongar: Ben tutuldum.

Cengiz Çandar’la ilk “Yorum Farkı”nda programınızda iyi anlaşan partnerler olarak göründünüz.
Emre Kongar: Anlaşamadıkları konusunda anlaşan, en azından.

(ŞAKAYLA KARIŞIK) BARLAS’I BU PROGRAM ZENGİN ETTİ
Tercih şansınız olsaydı “Yorum Farkı”nı kimle sunmak isterdiniz?
Emre Kongar: Ben önce başka bir şey söyleyeyim. Bir ayı aşkın süredir “Yorum Farkı” yok. 21 Şubat’ta bitmişti. Müthiş bir boşluk yarattığı kanısındayım. Program varken gelen e-postalardan çok daha fazlası program yokken gelmeye başladı. “Ne zaman başlayacak”, “Ne olacak” diye soruyorlar. “Programı sekizde izlemeye alışmıştık, olmayınca o saatte yapacak iş bulamıyoruz”, “Ellerimiz böğrümüzde kaldı”, “Günlük hayatımızı boşalttınız” diyorlar. İnanılmaz destek ve talep geliyor. En önemlisi bu. “Yorum Farkı”nı kiminle yapmak isterdim, doğrusu hiç düşünmedim. Başta da düşünmemiştim. NTV tek başıma yorum önererek bu işe başladı. Önce haftalık, sonra günlüğe çevirdi. Sonra, “her gün olursa yanına birini verelim” dediler, ben güzel bir kız bekliyordum, “Mehmet Barlas” dediler. Şaşırdım ama, “olur” dedim. Sonra Barlas program çok başarılı olunca haklı olarak onun profesyonel primini aldı bir başka kanala gitti. Bu programın başarısından destek alarak... Biraz şakayla karışık -bunun şakayla karışık olduğunu mutlaka vurgulayın- “Mehmet Barlas’ı bu program zengin etti. Servetine servet kattı. Bir de transfer ücreti...” diyoruz.

Darısı Cengiz Çandar’a diyelim o zaman...
Emre Kongar: Şakayla karışık ama yine ciddi, tabii ki programın başarısı Mehmet Barlas’ın transferinin yolunu açan olaydır. Nitekim ben yorum yapmayayım ama gittiği atv ana haberdeki sunuculuğundaki başarı veya başarısızlığı zaten bu programın değerini ortaya çıkartacaktır; o kadar söyleyeyim. Gelen ağam giden paşam, benim açımdan. Kimle yapmak isterdim, hiç düşünmedim. Başta da düşünmedim şimdi de düşünmedim. Ben kendi düşüncelerimi böyle iddialı bir havada, bir savaşma bir yarış havasında sunan bir insan değilim. Ben naçizane bir toplum bilimi öğrencisiyim, gördüklerimi bildiklerimi tarihin ve güncel gerçekliğin altında anlatmaya çalışıyorum. Tabii yorum farkı, görüş farkı olabilir, hatta dünya görüşü farkı olabilir. Bir bilim adamı olarak karşımda da buna katılmayan, irdeleyen bir kişinin olması memnun ediyor beni. Kendi eksikliklerimi görmeme, yanlışlarımı bulmama yardım ediyor. Onun için herhangi bir kişi tercihim asla yoktur. Sayın Çandar geldi. Bu program başarılı bir program olduğunu kanıtlamıştır, aynı başarıyla devam ederse sayın Çandar’ın uyumu sayesinde olacak. Etmezse o sayın Çandar’ın problemi olacak.

Evet, ilk “Yorum Farkı”nda böyle bir “manevi yük”ten söz ettiniz.
Emre Kongar: Şakayla söylüyorum ama aynı zamanda gerçek.

Siz cevap hakkınızı kullanmayacak mısınız Cengiz Bey?
Cengiz Çandar: Dinliyorum, öğreniyorum.

ÇANDAR: DUYANLAR ‘ALLAH SABIR VERSİN’ DEDİ
İzleyenlerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Cengiz Çandar: Bana ilişkin tepkiler de program sonrasından ziyade program öncesinde geldi. Beni tanıyan ya da benle aynı dalga boyunda olduğunu varsayan insanlar, herhalde Emre Kongar’la çok farklı noktalarda bulunduğumuz noktasından yola çıkıp, iki şeyi sürekli söylüyor: “Allah sabır versin”, “Allah yardımcın olsun.”

Niye hocam, o kadar zor musunuz?
Cengiz Çandar: Demek ki izleyenler öyle algılıyormuş.
Emre Kongar: Klasik izleyici tepkisi. Bana gerek Mehmet Barlas’la program yaparken gerek Sayın Çandar’ın adı çıktığında zaten aynı tepkiler geliyor; “Allah sabır versin” gibi... Yine Cengiz Bey’in söylediği gibi yine benimle aynı dalga boyunda olduğunu düşünen ve karşıt fikirleri reddedden insanlar, “Biz seni dinlemek istiyoruz. Senin yüzünden karşındakine tahammül ediyoruz” gibi çok sert elektronik postalar atıyorlar. Bu Sayın Barlas zamanında da oluyordu, şimdi Sayın Çandar’la da aynı şey devam ediyor ama gözden kaçırılan çok önemli bir şey var. Gerek ben, gerek karşımdaki arkadaş, biz kendi fikirlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Ve eğer kendi fikirlerimize inanıyorsak, güveniyorsak bunları alçakgönüllü bir şekilde sunuyorsak karşımızdaki kişi o kadar da önemli değil. Ben dersimi bile öğrencilerimle tartışarak yapıyorum. Monolog olarak sürdüren bir hoca değilimdir. Karşı bir görüş, farklı bir dünya veya farklı bir yorumla birlikte olmaktan rahatsız değilim. Ama rahatsız olan izleyicilerin olduğu muhakkak. Sayın Çandar da şimdi bunu söyledi. Onunla aynı dalga boyunda olanlar da bu fikre sahip, benimle aynı dalga boyunda olanlar da. Bu daha da iyi bir şey. Demek ki biz uygar sınırlar içinde bu programı götürebilirsek karşılıklı tartışmamız, izleyicilerin de farklı görüşlere hoşgörüsünü artırabilir.

GAZETECİLERDEKİ ÖNYARGILARDAN ALLAH TOPLUMU KORUSUN
Eski partneriniz Mehmet Barlas, Pazartesi günkü yazısında şunları söylüyor: “Emre Kongar, bilgili. görgülü, değerli bir insan. Bazı konularda önyargıya varan düşünceleri olduğu görüntüsü vermesinin nedeni, bana göre asıl mesleğinin gazetecilik değil üniversite öğretim üyesi olmasındandır. Biz gazeteciler güncel gerçeğin peşinde koşarız. Bu nedenle değişimi daha hızlı algılarız. Üniveristelerde ise evrensel ve kalıcı gerçeğin yakalandığı zannedilir. Bu nedenle bazı sosyologlar bile toplumun ve dünyanın değişimini gözden kaçırabilirler. Ama Emre Kongar bu değişimin seslendirilmesini, kabul etmese bile ilgi ve saygı ile dinleyebilen bir kişi...” Cengiz Bey, siz gazeteciler ile akademisyenler arasında böyle bir farklılık olduğunu düşünüyor musunuz?
Cengiz Çandar: Mehmet Barlas, Emre Kongar’ın farkını böyle bir üslupla ifade etme yoluna gitmiş. Ben bu ayrımın mesleki bir ayrım olduğu kanısında değilim. Önyargı sahibi olan akademisyenler olabilir. “Gazeteciler mesleki nedenlerden ötürü güncel gerçeklerle daha ilgilidirler, dolayısıyla akademisyenlere oranla daha önyargısızdır” gibi bir genelleme çıkacak ise Mehmet Barlas’ın o sözlerinden, bu çok doğru olmaz.

Sonuçta Barlas’ın sözleri de bir başka önyargıyı, klişeyi mi içeriyor?
Cengiz Çandar: Gazetecilik mesleğinde 40 yıla yaklaştım. Gazetecilerdeki önyargılardan Allah toplumu korusun.

KONGAR: BARLAS ÖVER GİBİ YAPIP AĞIR ELEŞTİRMİŞ
Emre Kongar: Çandar’a çok teşekkür ediyorum. Benim önce söyleyeceğim kuramsal eleştiriyi dile getirdi. Ayrıca şunu söyleyeyim, Sayın Barlas’ın o yazısı beni övüyor gibi görünüp çok ağır eleştiren bir yazıydı. Şimdi bir adım daha ileri taşıyorum. Şiddetle reddediyorum akademisyenlerin veya üniversite hocalarının daha önyargılı olduğunu. Gelişmeyi izleyemedikleri önyargısını, sahip olduğu önyargıyı, şiddetle reddediyorum. Sayın Barlas orada zaman zaman programda da başvurduğu, hafif, en nazik terimle söyleyeyim; saptırma çarpıtma kullanmış. Ve över gibi yaparken, çok ağır ve benim hak etmediğim, hele akademisyenlerin hiç hak etmediği bir eleştiride bulunmuş. Çandar’ın yaptığı eleştiriye yürekten katılıyorum. Sayın Barlas tarafından bunu kendi konumunu veya geçmişteki konumunu rasyonalize etmek için çarpıttığı kanısındayım. En nazik terimlerle konuştum.

Hocam, “Yorum Farkı”ndaki partnerinizin kim olmasını isterdiniz sorusuna, “Ben güzel bir kız bekliyordum” demiştiniz. Düşünüyorum da Müjde Ar’ı da programınıza alsanız, soyadlarında “ar” olan üç kişi bu programı birlikte sunsa...
Emre Kongar: Kafiye ararsanız başka “ar”lar da bulunabilir. Onları saymayayım şimdi, çok müstehcen yerlere gidebilir. Bu tabii hoş bir fantezi, bir espri olarak algılıyorum. Format tamamen NTV’nin icadı bir formattır, benim de katkım yok bunda, hatta benim küçük bir direnişim bile oldu. Aynen Çandar’ın bu program kendisine teklif edildiği zaman, “Gladyötörlük rolüne soyunmak istemem” yorumu var. Yürekten onu anladım. Çünkü ben de aynı tepkiyi vermiştim. Çandar, “gladyatör” terimini kullanmıştı, ben “kavga eden horoz” konumuna düşmek istemem, demiştim. Dolayısıyla program böyle bir yarışma, müsabaka, güreş niteliğine dönüşmeden, ama bu farkı da bünyesinde barındırarak yoluna devam etti ve çok başarılı oldu. O yüzden üçüncü bir kişinin varlığı, ister moderatör olarak, ister üçüncü bir fikir olarak olsun, uygun bir görüş değil. Olsa olsa bir fantezi olur. Tabii Müjde Ar çok değerli bir arkadaşımızdır. Onun zekasına, kültürüne, kimliğine hiç itirazımız yok ama bu iş başka, o iş başka.

Referans gazetesindeki yazınızda, “Dış dünyaya bakıldığında Ergenekon Soruşturması, Türkiye’de hukukun üstünlüğünü ifade ediyor, AK Parti’yi kapatma davası ise demokrasiye darbe vurulmasını” diyorsunuz. Kamuoyunda dillendirilen şöyle bir görüş var: Gözaltına alınanlar, tutuklananlar Cumhuriyetçiler değil de farklı kesimlerden olsaydı Avrupa Birliği ülkelerinden tepki gelirdi, oysa sessiz kalıyorlar.
Cengiz Çandar: Şu ana kadar kimse fikir suçundan dolayı gözaltına alınmadı ki.

İlhan Selçuk ve?..
Cengiz Çandar: Anladım ama daha bilmiyoruz ki. O yüzden dünkü programda da İlhan Selçuk yaşı itibarıyla, ismi itibarıyla ve gözaltına alınış şekliyle vicdanları yaraladı, bunu söyledim. Ama Ergenekon soruşturmasının İlhan Selçuk üzerine inşa edilmesinden yana değilim.

Biri siyasi parti lideri, diğeri eski rektör...
Cengiz Çandar: Ne yapalım yani. Türkiye’de darbe girişimcileri bir takım sıfatlar taşıyorlar. Kimisi parti genel başkanı olabilir kimi eski rektör olabilir, kimi eski bir general olabilir. Şu anda birisi tutuklu, bir general tutuklu değil mi Ergenekon soruşturmasında. Veli Küçük tutuklu; generaldi o. Eğer bir suç örgütü soruşturması varsa ve yeterli delil bulunmuşsa tutuklanır. Ben başka bir şey söylüyorum. Yani Avrupa ülkeleri bir fikir suçu kovuşturması olarak bakmıyor ki olaya tepki göstersin, niye içeri alıyorsun diye.

Sayın Kongar, sizin bu konuya ilişkin bir yorumunuz olacak mı?
Emre Kongar: Bugün bu konuyu tartışacağız sanırım Yorum Farkı’nda. Dün çünkü konuyu bununla bitirmiştik, bugünkü programa temel olsun diye. Bizim programın sahiciliğini ve kendiliğindenliğini bozmamak gibi bir ilkemiz var. Bunu Sayın Çandar da görüyorum ki çok benimsedi. Programda konuşacağımız konuları önceden tartışmıyoruz. Çünkü o programın sahiciliğini bozuyor. Ve bitince de hiç konuşmadan ayrılıyoruz. Ama madem sordunuz, hemen söyleyeyim. Burada hemen hemen tam bir görüş karşıtlığı var. Ben kapatma davasının demokratik rejimin kendi içindeki bir refleksi olduğunu, yani rejimin işleme gerekliliklerinin bir ürünü, fonksiyonu olduğunu düşünüyorum. Ergenekon adı verilen soruşturmanın ise adından başlayarak -bir Türk efsanesidir biliyorsunuz Ergenekon- bir takım önyargıları içerdiği ve soruşturmanın sürdürülmesinin de ortada olan bir cinayet ve bombalama olaylarını gölgeleyecek bir takım hatalarla sakatlandığını düşünüyorum. Ama bu konuda çok daha fazla derinleşmek istemem. Sanıyorum Sayın Çandar’la olan yorum farkımız böyle konularda bir hayli gündeme gelecek. Zaten programın amacı da böyle somut gerçeklere farklı bakış açıları ile izleyicileri aydınlatmak olduğu için program amacına varacak gibi görünüyor.

Son sözler?..
Cengiz Çandar: Sözün bittiği yer olursa, kötü bir yer olur. Onun için son söz yok, söz bitmiyor.
Emre Kongar: Programı izlemeye devam edelim. Bizi izlemeye devam edin. Bu tür programlarda, formatları ne kadar güzel olursa olsun, katılanlar ne kadar değerli olursa olsun bir başka elektrik vardır. O elektrik izleyiciyle pozitif veya negatif yansıyabilir. Bunu da ancak program ilerlediği zaman anlamak olanaklıdır. Ben bu programın oldukça başarılı bir geçmişten geldiğini düşünerek gene izleyiciyle aynı pozitif elektriği kurmasını temenni ediyorum. Ama ne olacağını bilmiyorum. Çünkü ben de ortak sorumluluk sahibiyim.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious