Kongreye PKK-Öcalan damgası

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 1. Büyük Olağan Kongresi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Eşbaşkanı Ahmet Ertürk, kongrede yaptığı konuşmasında PKK lideri Abdullah Öcalan için siyasi af istedi.

DTP'nin ilk Olağan Genel Kurulu Atatürk Spor Salonu'nda yapılıyor. Kongreye DTP eşbaşkanları, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Abdullah Öcalan'ın kız kardeşi Fatma Öcalan, parti il teşkilatı üyeleri katılırken, aralarında IRA ve ETA temsilcilerinde yer aldığı bazı yabancı konuklar da kongreyi izledi.

Genel Kurul, Divan Başkanlığı'nın seçimi ile başladı. Divanın teşekkül edilmesinin ardından kongre, İstiklal Marşı okunmadan 'İnsan hakları, eşitlik, özgürlük için ölenler' anısına saygı duruşuyla açıldı.

DTP veTürk bayrağı asıldığı kongre salonunda 'Kürtçe'ye Anayasal Güvence', 'Yüzde 10 seçim Barajına Hayır', 'Susurluk, Şemdinli, Danıştay Aydınlatılsın' yazılı pankartlar yer aldı.

Salonda kongreye katılan partililerce PKK/Kongra-Gel'e ait semboller ile sarı-kırmızı-yeşil renkleri taşıyan bayrakların taşındığı görüldü.

Bu arada tribündeki bir kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın resmini açarak, salonda tur atmaya başladı. Bu durumu alkışlarla destekleyen salondakiler, Öcalan lehine sloganlar attılar. Salondaki bir partili ise açılan Öcalan resmini öptüğü görüldü. Kongre sürecince salonda anonslar önce Türkçe sonra Kürtçe olarak yapıldı.

DTP Eşbaşkanı Ertürk, kongrede yaptığı açılış konuşmasında barış ve kardeşlik mesajları vererek, terörist başı Abddullah Öcalan için siyasi af çıkarılmasını istedi. Türkiye'deki "Kürt sorunu"nun bugüne kadar hep çözümsüz bırakıldığını savunan Ertürk, "Kürtler olmadan Kürtlere rağmen bir çözümü gerçekleştirmek imkansızdır. Kürtlerin hukuki ve sosyal haklar bakımından desteklenmelerine, daha iyi duruma getirmelerine büyük destek verilmelidir. Parti olarak çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Cumhuriyet ne yazık ki bu sorunları görmemezlikten geldi. Bütün bu süre boyunca hak ve özgürlükleri yok sayan baskıcı ve oligarşik uygulamalarla insanlar yüzyüze kaldı, susturuldu. Tek parti, tek dil, tek kültür anlayışının bir önemi olarak cumhuriyetin büyük bir bölümde eşitlikçi, katılımcı, demokratik yöntem yerine hukukun ayaklar altına alındığı kültür ve hakların yok sayıldığı otoriter bir anlayışla sıkı yönetimle İstiklal Mahkemeleri, Devlet Güvenlik Mahkemeleri, darbeler, işkence, zorla göçertilme ve bu tür muamelerle yönetildi." diye konuştu.

Konuşmanın ardından DTP Kongresi genel başkanlık, merkez yürütme kurulu ve disiplin kurulu üyelikleri için seçim ile devam etti. Kongrede ayrıca, eşbaşkanlık sisteminden genel başkanlık sistemine geçilmesi için tüzük değişikliğini de yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious