Konsolosluğa saldıranlar El Kaide'nin adamları çıktı!

Konsolosluğa saldıranlar El Kaide'nin adamları çıktı!.19267
  • Giriş : 10.07.2008 / 08:02:00
  • Güncelleme : 10.07.2008 / 08:01:31

3 polisimizi şehit eden teröristlerin El Kaide terör örgütü bağlantılı oldukları tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üçü olay yerinde öldürülen saldırganların yapılan pasaport incelemesinde 1 ay önce Afganistan’dan Türkiye’ye giriş yaptıkları belirlendi.

Başkonsolosluğu kana bulayan terörist grup, 4 kişiden oluşuyordu. Hain saldırı, teröristlerin araçlarıyla konsolosluğa yaklaşmasıyla başladı. Seyir halindeki araçtan çıkan 3 terörist, polislere kurşun yağdırırken; direksiyondaki şahıs araçla kaçtı. Çıkan çatışmada vurulan 3 terörist, kanlar içinde yere yığılıp olay yerinde can verdi.

Saldırı üzerine alarma geçen emniyet güçleri, hemen teröristlerin üzerinde kimlik araştırması yaptı, fakat hiçbirinin üzerinden kimlik belgesi çıkmadı. Bunun üzerine emniyet parmak izlerinden yola çıkarak şahısların kimlik bilgilerine ulaşmayı başardı.

Iğdır ve Bitlisli oldukları öğrenilen saldırganların isimlerinin Erkan Kargın, Bülent Çınar ile Masum Topçil adlı saldırganlar oldukları belirlendi. Terörist gruptan öne çıkan isimlerden Erhan Kargın'ın geçmişte terör örgütü İBDA-C adına eylemler gerçekleştiğine dair poliste kaydı bulunuyor.

Saldırganlardan Bülent Çınar'ın Bayrampaşa’daki evine yapılan baskında ise Çınar'ın abisi ile bir yakınını gözaltına aldı. Gözaltına alınan şahıslar İstanbul Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şubeye getirilerek olayla ilgili sorgulanmaya başlandı.

Teröristlerin pasaportlarında yapılan incelemeler sonucunda; Afganistan'a sık sık gidip geldikleri tespit edildi. 4 saldırganın son olarak bir ay önce Türkiye'ye gelerek saldırı için hazırlık yaptıkları belirtiliyor.

Polis kaçan diğer zanlının kimliğini tespit etmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu arada olayda kullanılan silahların daha önce herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığı ise yapılacak balistik incelemelerinin ardından belirlenecek.

Emniyet, şahısların saldırıyı gerçekleştirmeden önce uyuşturucu ve cesaret hapı içtiği üzerinden duruyor. Bu sebeple, teröristlerden alınan kan örnekleri de incelemeye alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*