Konsolosu kızdıran konuşma!

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Sibel Kekilli'nin panelde "Müslüman ailelerde şiddet, kültürün bir parçası" demesi üzerine Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Nazif Alpman, toplantıyı terk etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı Ödülü'nü kazanan "Duvara Karşı" filmiyle yıldızı parlayan Sibel Kekilli, "Aile İçi Şiddete Son" kampanyası için düzenlenen panelde, "Müslüman ailelerde şiddet kültürün bir parçası" deyince Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Nazif Alpman toplantıyı terk etti.

Hürriyet gazetesinin sürdürdüğü "Aile İçi Şiddete Son" kampanyasının tanıtımı için Berlin Eyalet Parlamentosu'nda önceki gün düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan sinema oyuncusu Sibel Kekilli, Türk erkeklerini eleştirince sert tepki gördü. "Bugün ailen için iyi bir şey yap" sloganıyla düzenlenen panelde konuşan Kekilli, Türk aileler içinde şiddete maruz kalan kadınların bunu saklı tuttuğunu savundu. Kekilli, "Çoğu Türk kadını, 'erkektir, döver' düşüncesiyle bu tür olayları gizliyor. Bu çok yanlış. Müslüman ailelerde şiddet kültürün bir parçasıdır" diye konuştu.
Kekilli'nin bu sözleri üzerine sinirlenen Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Alpman, toplantı salonunu terketti. Bu arada davetlilerin bazıları da Kekilli'yi yuhaladı. Tepkiler üzerine Kekilli, konu hakkında düşündüklerini söylediğini, bu nedenle toplantıya çağrıldığını, sözlerinin her zaman arkasında olduğunu kaydetti.

'Salonda kalamazdım'

Başkonsolos Alpman, önce Kekilli'nin sözlerini yanlış anladığını düşündüğünu ve yanında oturan Berlin Eyalet Milletvekili Emine Demirbüken'e sorduğunu belirterek şunları söyledi:
"Ben, Sibel Hanım'ın sözlerini duyduktan sonra o ortamda kalamazdım. Biz bu konuda Almanya'da kültürler ve dinler arası diyaloğa katkı sunmaya çalışırken İslam fobisi ve antisemitizm konuları bu denli gündemdeyken birdenbire içinde bulunduğumuz toplumda var olan önyargıları kışkırtan görüşler dile getirildi. 'İslam dini bunu normal sayar. Bunu yapanlar için de bu bir övünme meselesidir' görüşü karşısında tepkisiz kalmam mümkün değildi. Müslüman - Türk aile yapısını böyle göstermek, tek yanlı, suçlayıcı bir beyandır. Kimsenin toplumun kutsal değerlerini böyle topyekûn yargılama hakkı yoktur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious