Kontör dolandırıcılığında yeni numara

Kontör dolandırıcılığında yeni numara.15003
  • Giriş : 20.05.2009 / 23:48:00

Kontör dolandırcıları geliştirdikleri yeni yöntemle Turkcell adına mesaj gönderip, para kazandınız ama önce 1000 kontör gönderin diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kontör dolandırıcıları akla hayale gelmeyecek yöntemler kullanarak vatandaşın cebinden paramsını çalmaya devam ediyor. Yeni yöntemde cep telefonuna gelen 'çekiliş yaptık size çıktı' tarzındaki mesajda verilen numarayı geri aradığınızda dolandırıcıların ağına düşmüş oluyorsunuz.

Vatandaşların kendilerine gönderdikleri kontörleri satan dolandırıcılar yeni bir yöntem buldu. Bu yöntemde cep telefonlarına gönderilen bir mesajla dolandırılacak şahsın para kazandığı bildiriliyor. Özellikle Turkcell müşterilerini hedef alan dolandırıcılar cep telefonuna şu mesajı gönderiyorlar; “DEĞERLİ ABONEMİZ, TURKCELL MERKEZIN BAŞLATMIŞ OLDUĞU CEP ÇEKİLİŞİ KAMPANYASI SONUCU, HATTINIZ PARA ÖDÜLÜ KAZANMIŞTIR. BİLGİ İŞLEM İÇİN 0531 771 52 09 ARAYIN. TURKCELL”

Eğer numarayı arayıp kazandığınız ikramiyenin ne kadar olduğunu ve nasıl alacağınızı sorarsanız tezgah işlemeye başlıyor.

23 MİLYAR İKRAMİYE KAZANMIŞIZ

Biz bu numarayı arayarak cebimize mesaj gelmiş gibi dolandırıcılarla sohbet ettik.

Mesajda belirtilen numarayı aradığımızda “İyi günler Turcell firmasına hoş geldiniz ben Murat nasıl yardımcı olabilirim?” denilerek telefon açılıyor. Sizden istenen kimlik bilgilerini verdiğinizde hattınızın ikramiye kazandığı belirtiliyor. (Ad, soy ad, anne adı, doğum tarihimiz gibi bilgiler isteniyor. Bu bilgilerin tamamını sahte vermemize rağmen 23 milyar ikramiye kazandığımız söylendi.)

Dolandırıcıların hala TL'ye geçmediği ve kazanılan ikramiyeyi milyar olarak telaffuz etmeleri ve anne adı yerine ana adı demeleri dikkat çeken noktalardan ikisi...

1000 KONTÖR GÖNDER İKRAMİYEYİ AL

İstenen bilgileri verdikten sonra 2008-2009 kampanyasından 23 milyar kazandığımız belirtildi. Parayı nasıl alabileceğimizi sorduğumuzda ise kampanyaya katılmayı onaylamamız istenerek, 4 adet 250 kontör kartı alarak kartları kazıyıp şifreyi kendilerine göndermemiz istendi. Kazanılan paranın İş Bankası'nda kendilerinin bizim adımıza açacakları bir hesaba yatıracağını bildirdi.

KİMSEYE SÖYLEME YOKSA ÇALARLAR

Konuşma öncesinde konuyla ilgili kimseye bilgi aktarmamamız aksi takdirde internete girerek hesabımıza yatırılacak paranın başkaları tarafından ele geçirilebileceği uyarısı yapıldı.

Telefonla bilgi veren şahısa kaç kişiyi dolandırdıklarını sorduğumuzda ise telefon küfür edilerek kapatıldı.

AYNI MESAJ 5 DEFA GÖNDERİLDİ

Cep telefonuna bu mesajlardan gelen bir okurumuz ise daha önce Haber 7'de okuduğu dolandırıcılık haberleri nedeniyle mesajı dikkate almadığını ve konuyu araştırdığını belirti. Okurumuz Yusuf Binici, aynı mesajın 5 defa eşinin telefonuna geldiğini, belirtilen numaranın Turkcell rehberine kayıtlı olmadığını aktardı. Turkcell'e ulaşarak bilgi aldığını belirten Binici, “Turkcell müşteri hizmetlerinin Kampanya bölümünü arayarak böyle bir çekilişin olup olmadığı sordum, yetkili arkadaş böyle bir şeyin olmadığını, ayrıca Turkcel'in şirket olarak bu numaraları savcılığa verip gerekli hukuki sürecin başlatıldığı bilgisini verdi.” dedi.

ESKİDEN POLİS OLUYARLARDI

Bilindiği gibi daha önce polis ya da asker olduğunu söyleyen şahıslar, dolandırdıkları şahısları arayarak cep telefonlarının kopyalandığını ve kopya karttan önemli kişilere hakaret edildiğini söylüyorlar, sorunun çözülebilmesi için kontör kendilerine kontör gönderilmesini istiyorlardı. Emniyet Genel Müdürlüğü bu tür dolandırıcılık yöntemleri için vatandaşları uyaran SMS'ler göndermişti.

İHSAN AYDIN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*