Kontrolsüz yapılan spor hayatı tehdit ediyor

Kontrolsüz yapılan spor hayatı tehdit ediyor.13195
  • Giriş : 08.04.2008 / 11:42:00

Özellikle gençlerin spor yaparken dikkat etmesi gereken kriterler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son 4 ayda spor yaparken kalp krizi geçirip hayatını kaybeden öğrenci sayısı 4'ü buldu. Uzmanlar uyarıyor: Kolesterol problemi olan, nefes darlığı yaşayan çocuklardan okullar, mutlaka sağlık raporu istemeli. Sigara içme yaşı düştükçe kalp krizi riski de artıyor.Osmaniye 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi öğrencisi ve Kick Boks Türkiye ikincisi Muhammet Mustafa Çapar (17), önceki gün antrenmanda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Bu olaydan birkaç ay önce de ilköğretim ve lise öğrencisi 4 genç yine spor yaparken kalpleri teklemiş ve kriz geçirerek ölmüşlerdi. Tüm bunlar 'Gençlerin kalbi neden tekliyor' sorusunu gündeme getirdi. Uzmanlara göre kontrolsüz spor gençleri kalpten vuruyor. Genetik yatkınlık, kolesterol, gizli şeker, yüksek tansiyon, şişmanlık veya zayıflık genç kalp krizlerinin diğer nedenleri arasında sayılıyor.

SPOR SALONLARI HAVASIZ

Bütün bu nedenler üst üste geldiğinde genç yaşta geçirilen kalp krizi, yaşlılara oranla daha öldürücü oluyor. Yapılan araştırmalar, aşırı yorgunluk, aşırı sıcak ve yüksek nem oranıyla, aşırı soğukların da kalp krizi riskini artırdığını gösteriyor. Özellikle okullarda havalandırılmamış beden eğitimi sınıfları veya kapalı spor salonları sürekli top peşinde koşturan çocukların nefes almasını güçleştiriyor. Bu da kalp krizini tetikliyor.

DAMARLAR HENÜZ GELİŞMEMİŞ

Konuyu inceleyen doktorlar, yaşlılarda ana damar tıkanınca yan damarların devreye girdiğini ve kalbin kansız kalmadığını hatırlatarak, bu damarların ancak 50'li yaşlarda geliştiğini, gençlerde ise henüz tamamlanmamış olduğunu söylüyor.

MUTLAKA RAPOR ALIN

Çocuk kardiyoloğu Dr. Anıl Yeşildağ, çocukların kalp krizine genellikle spor yaparken yakalandıklarını vurguladı. Yeşildağ, vücuttaki ana damar olan Aort'un kalbin çıkışında bulunan kapağında oluşacak darlığın krizi tetikleyeceğini ifade etti. Yeşildağ, "Aileler çocuklarının kalp sağlığına dikkat etmeli. ‘Bir şeyi yok’ diyerek kalp muayenesi yaptırmamazlık etmeyin. Hastalık durumu varsa beden eğitimi dersinden çocuğunuzu muaf tutturun veya kontrollü spor yapmasını sağlayın” dedi.

SİGARA İÇME YAŞI DÜŞTÜ

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsa Durmaz, ise “Kalp krizi yaşının düşmesiyle sigara kullanma yaşının ilköğretim çağına kadar düşmesi arasında önemli bir ilişki var. Fast food yiyecekler de kalp ve damar hastalıklarının yaygınlaşmasına yol açıyor” dedi. Türk Kalp Vakfı’ndan Prof. Dr. Filiz Ersel Tüzüner ise “Çocuklarınızın spor yaparken başı dönüyor ve bayılıyorsa hemime başvurun. Elektro çekimi ve kardiyografi yaptırın” diye konuştu.

Muhammet Mustafa Çapar (17) Kick Boks Türkiye ikincisi Osmaniye 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Muhammet Mustafa Çapar, önceki gün antrenmanda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Hüseyin Gazi Bescelli (16)Kayseri Fen Lİsesi 2. sınıf öğrencisi Hüseyin Gazi Bescelli (16), okulunun spor salonunda arkadaşlarıyla Futbol oynarken gecirdigi kalp krizi sonucu hayata veda etti.

Öznur Altıner (10) Mersin'in Silifke İlçesi'nde İlkögretim 4. sınıf ögrencisi ÖznurAltıner beden egitimi dersinde kalp krizi gecirerek hayatını kaybetti.

Ahmet Sefa Koçyiğit (12) Osmaniye'de 12 yaşındaki ilkögretim ögrencisi Ahmet Sefa Koçyiğit okullararası Futbol turnuvası sırasında halı sahada kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious