Konu çay olunca Yılmaz ortaya çıktı

Konu çay olunca Yılmaz ortaya çıktı.10216
  • Giriş : 16.01.2008 / 19:18:00

Meclis’te çalışmalara katılmamakla eleştirilen Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, çay üreticisinin sorunu sözkonusu olunca ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda, Temel Ceza Kanunlarına uyum amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının çay üreticilerini ilgilendiren 471’nci maddesiyle ilgili önerge verdi. Ruhsatsız çay bahçesi kuranlara her dekar için 400 TL idari para cezası öngören maddenin tasarıdan çıkarılmasını istedi. Yılmaz’ın önergesi Genel Kurul’da reddedildi.

-ÇAY ÜRETİCİSİ BU CEZALARI ÖDEYEMEZ-

Temel Ceza Kanunlarına uyum amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda devam ediyor. Tasarının 471’nci maddesi ise, Meclis çalışmalarına katılmamakla, yazılı ya da sözlü soru önergesi vermemekle eleştirilen eski ANAP Genel Başkanı ve Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz’ın önerge vermesine yol açtı. Tasarının 471’nci maddesi 'Ruhsatsız olarak çay bahçesi kuranlara, çaylıkları söktürüldüğü gibi, her dekar için dörtyüz TL idari para cezası verilmesi, daha küçük alanlar için bu para cezasının oranlanarak uygulanması'nı öngörürken, Yılmaz, ilgili maddenin tasarıdan çıkarılması için önerge verdi.

Önerge üzerinde görüş bildirmeyen Yılmaz, önergenin gerekçesinde ise "son yıllarda kaçak çay artmıştır. Çay, gerek ülke gerekse bölge ekonomisi açısından katma değer yaratmaktadır. Çay tarımı bölge halkının en önemli geçim kaynağıdır ve yaşamsal öneme sahiptir. Çay üreticisinin bu cezaları ödemesi mümkün değildir. Bu durumun düzeltilmesi çay üreticileri ve Rize halkı için zaruri hale gelmiştir” dedi. Yılmaz’ın önergesi Meclis Genel Kurulu’nda reddedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious