Konut kredisinde tercih sorunu

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

'Konut Finansman Yasası' kapsamına geçmek istemeyen tüketicilerin 6 Haziran'a kadar dilekçe vermeleri gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüketici Hakları Derneği (THD), tüketicileri 'konut finansman sistemine geçmemeleri' konusunda uyarmak üzere kampanya başlatacak. Bankacılar ise yeni sistemin tüketici açısından daha avantajlı olduğunu vurguluyor.

THD Başkanı Turhan Çakar, mortgage sistemini hukukçularına incelettiklerini ve 6 Mart'tan önce kredi kullanan tüketicilerin eski mevzuatta kalmalarının daha yararlı olduğunu belirlediklerini söyledi.

Çakar, tüketicilerin yeni sisteme geçmeleri halinde, paraları olunca kredisini erken kapatmak istemesi durumunda yüzde 2 tutarında erken ödeme komisyonu ödemek zorunda kalacağı, ayrıca taksitlerin ödenmemesi halinde konutun geri alınmasının söz konusu olacağına işaret etti.

Yeni sistem konusunda büyük bir belirsizlik olduğunu ifade eden Çakar, "Tüketicileri yeni sisteme geçmemeleri konusunda uyarmak üzere gelecek hafta bir kampanya başlatacağız" dedi.

Bazı uzmanlar ise kredilerini 6 Mart'tan birkaç yıl önce kullananlara ve erken ödeme imkanı bulunanlara, yeni sisteme geçmemelerini öneriyor.

"İyi hesap yapmak gerekiyor"

Şekerbank bireysel bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer ise yasa ile getirilen Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) istisnası nedeniyle, yeni sistemin tüketicinin yararına olduğu görüşünü dile getirdi.

Özciğer, Konut Finansmanı Yasası ile 6 Mart'tan önce kredi kullanan önce kredi kullanmış ve kredisi halen aktif olan konut kredisi müşterilerine tercih olanağı sağlandığını belirtirken, "Biz banka olarak, tüketicinin yararına olduğu için, o tarihten itibaren kredi taksitlerinin faizinden BSMV almayı durdurduk. Ancak eski sisteme tabi olmaya devam etmek isteyen olursa, tekrar BSMV tahsil edeceğiz" dedi.

Yeni yasadan önce 10 yıl vadeli kredi kullanılmışsa, tüketicinin 10 yıl boyunca faiz üzerinden yüzde 5 BSMV ödeyeceğine işaret eden Özciğer, "Yasa ile birlikte BSMV, ödenmemiş taksitler için sıfıra çekildi. Tüketici açısından yüzde 5 gibi ciddi bir avantaj. Mortgage Yasası çıktıktan sonra kullandırılacak kredilerde, kredinin vadesinden önce kapanması halinde erken ödeme komisyonu adı altında yüzde 2'ye kadar komisyon alınabilecek" diye konuştu.

Uygulayacakları oranı bankaların kendi belirleyeceğini söyleyen Özciğer, "Geçmişte kullanılan krediler Tüketici Kanunu'na tabi, erken kapama komisyonu yok. Müşterilerin şimdi (ben tutsat yasasına tabiolmak istemiyorum) demesi, onların boşu boşuna BSMV ödemelerine neden olacak" dedi.

Özciğer, Şekerbank'ın, önceden konut kredisi kullanan müşterilerinden BSMV almayı bıraktığını, bunlardan, kredilerini erken ödemeleri halinde erken ödeme komisyonu da alınmayacağını kaydetti.

Özciğer, "Kanunda (alabilirsiniz) dese de, müşteri ile imzaladığımız sözleşmede olmadığı için, biz almayacağız. Birebir imzalanmış sözleşme, geçerli sözleşmedir. O sözleşme zamanında Tüketici Kanunu'na tabi olduğu için, hiçbir banka o sözleşmenin içine erken ödeme komisyonu koyamaz" diye konuştu.

Özciğer, "Şekerbank müşterilerinde, Konut Finansman Yasasına tabi olmaları halinde aleyhlerine hiçbir durum söz konusu değil. Ekstra faiz, komisyon çıkmayacak, bunun yerine BSMV kadar daha az taksit ödeyecekler" dedi.

Faizlerin düşmesinin özellikle eski müşterilerinin yararına olacağını vurgulayan Özciğer, "Kredi faizleri yüzde 1.5'tan yüzde 1'e düşerse, refinansman ile eski krediyi kapatırsınız. Eski sözleşmeye göre erken ödeme komisyonu da ödemeyecekler. Faizlerin düşmesi, ister konut finansmanına ister tüketici yasasına tabi olsunlar, bu müşterilerin yararına" dedi.

Konut kredisi söyleşmelerinin yeni yasaya göre revize edildiğini ifade eden Özciğer, erken ödeme komisyonunun "Ancak sözleşmede yazılı olması, faiz oranının bütün yıllar boyunca aynı, sabit taksitli ve sadece YTL kredilerde" sözkonusu olduğuna işaret ederken, şu anda müşterilere erişim aracı olarak fiyatlandırmada olumsuz etkisi olup olmadığını değerlendirdiklerini, sözleşmelere koymadıklarını kaydetti.

İkincil mevzuatın çıkarılmaması

Konut finansman sistemine ilişkin ikincil mevzuatın çıkarılmamış olmasının tüketici açısından bir sorun oluşturmadığını vurgulayan Özciğer, "Tüketiciyi doğrudan ilgilendirmiyor. Bu düzenlemeler tamamlanırsa, konut finansmanı yapan kuruluşlar, konut kredileri için teminat olarak aldığı ipotekleri teminat göstererek düşük faizli kaynak bulabilecek. Böylece konut kredilerinin faizi aşağı çekilebilecek" dedi.

"Kredilerde durgunluk var"

Kredilerde, bölgesel ve dönemsel olarak bir durulma olduğunu söyleyen Özciğer, "İstanbul'da bazı bölgelerde durgunluk var, bazı yerler canlı. Tüketiciler yanlış beklentiye sokulabiliyor. Üç ay sonra faizler düşecekmiş gibi beklenti içinde olabiliyor. Halen konut kredisi faizimiz 1.54" değerlendirmesinde bulundu.

Özciğer, "Yerli ve yabancı piyasadaki gelişmeler nedeniyle negatif veya olumsuz bir duyguya sahip değiliz. İzlenebilir bir risk olduğunu, yönetilebilir bir seçim ekonomisi, düzeni olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz düşünmüyoruz. Faizlerin yukarı gideceğine ilişkin bir beklentimiz yok. Mevcut duruma (yönetilebilir ve öngörülebir bir durum) diyoruz, kriz demiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious