Konut'ta faizler yükseldi MİLLİYET

Konut'ta faizler yükseldi MİLLİYET.7958
  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Bankaların konut kredisine uygulanan faiz oranlarını artırmasının ardından, bu kez de uygulanan vadeler kısalmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrasında bankaların peşpeşe tüketici ve konut kredisine uyguladıkları faiz oranlarını yukarı çekmesinden sonra, şimdi de vadelerde kısalma eğilimi başladı.
Fortis, uyguladığı en uzun süreli konut kredisinde resmen başvuru süresini 25 yıldan 7 yıla çekerken, alınan bilgilere göre pek çok banka da, ortalama 7 yılın üzerindeki kredilerde genel müdürlük onayının alınması yolunu tercih ediyor.

Uzmanlar, konut kredisinde faizlerin yükselmesinin ardından bankaların, uzun vadeli kredi vermekten kaçınmaya başladığını belirtiyor.

Faiz artışı sürüyor

Aylık faiz oranlarının yüzde 0.99 ile 1.08 arasında değiştiği dönemde 30 yıla kadar kullandırdığı konut kredilerinde, tüm yetkiyi şube müdürlerine bırakan bankalar, faiz oranları artınca, ortalama 7 yılın üzerindeki kredilerde, genel müdürlükten onay alınması yoluna gitti.
Öte yandan bankaların kredi faiz oranlarındaki artış da devam ediyor.

Aylık 1.06 faiz oranıyla en düşük faizli konut kredisi kullandıran banka olan Ziraat Bankası da faiz oranlarını 1.18'e çekti.

Fiyatlar durgunlaşabilir

Dün, Şekerbank konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. Bankadan yapılan açıklamada, bireysel kredi faiz oranlarının yarından geçerli olmak üzere yeniden düzenlendiği ifade edilerek, konut kredilerinde tüm vadelerde faiz oranının yüzde 1.20'den yüzde 1.24'e çıkarıldığı belirtildi.
Bu arada Tekfenbank da, dolar cinsinden vadeli mevduat faiz oranlarını artırdı. Tekfenbank, daha önce 1 aya kadar vadeli yüzde 3.25 olan faiz oranını yüzde 3.50'ye, 3 aya kadar vadeli yüzde 4.25 olan faiz oranını 4.50'ye yükseltti. Uzmanlar, konut kredisinde faiz oranlarının artmasıyla birlikte kısa vadede emlak fiyatlarının durgunluğa girmesini beklediklerini açıklıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious