Konvoylar Lübnan'a ulaşamıyor

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in Lübnan'daki tahribatı yardım kuruluşlarını engelliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail saldırıları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Lübnanlılar evlerine geri dönmeye başlarken, yardım kuruluşları da saldırılardan kaçamayarak Güney Lübnan'da mahsur kalanlara yardım ulaştırmaya çalışıyor. Savaş döneminde İsrail bombardımanından dolayı yardım ulaştıramayan ekipler, bu sefer de harap olan yollardan geçmekte zorlanıyor.

BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı Sur kentine iki yardım konvoyu gönderirken, Uluslararası Kızılhaç Örgütü de Sur'a gemiyle gönderdiği yardım malzemelerinin dağıtımına başlandığını açıkladı. Dünya Gıda Programı'na ait 21 kamyonda yiyecek, akaryakıt ve diğer temel ihtiyaçlar bulunduğu ancak İsrail'in denizden devam ettiği kuşatma yüzünden gecikme yaşanabileceği belirtildi. Yetkililer, BM yardımlarının yarına ancak ulaşabileceğini kaydetti. BM'nin ayrıca Hasbaya köyüne de 19 kamyonluk bir yardım konvoyu gönderdiği belirtiliyor. Bu arada Suriye'den büyük bir yardım konvoyu yola çıkarken, Ürdün'den de bir uçak dolusu yardım malzemesinin gönderildiği kaydedildi.

Kızılhaç örgütünün sözcüsü Michele Mercier de Lübnan'ın güney kesimiyle irtibatı saldırılar dolayısıyla kaybettiklerini şimdi ise durumu derhal değerlendirerek ihtiyacı olan herkese yardım ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün Lübnan'daki temsilcisi Christopher Stokes, şu an için yardıma acil ihtiyaç duyanların İsrail saldırılarından kaçamayarak Güney Lübnan'da mahsur kalanlarla geri dönmeye çalışan mülteciler olduğunu ifade etti. Güney Lübnan'da mahsur kalanlar arasında özellikle yaralılar olduğunu kaydeden Stokes, geri dönüş yolunda olanların da acilen yiyecek ve barınak ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

Öte yandan BM Mülteciler Komisyonu (UNHCR)'ndan yapılan açıklamada İsrail bombardımanı yüzünden evlerini terk eden bir milyona yakın kişinin Beyrut çevresindeki ve Lübnan'ın kuzeyindeki sığınaklardan çıkmaya başladıklarını bildirdi. Komisyon özellikle evlerine ulaşmak isteyen binlerce kişinin Litani Nehri üzerindeki geçişin onarılması için saatlerce beklediğini kaydetti. UNHRC sözcüsü Astrid Van Genderen Stort gazetecilere açıklamasında "Çok sayıda insan şu an hareket halinde. Bunların ihtiyaçlarını karşılamak için elimizde 50 bin çadır ve 270 bin battaniye var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious