Konya, mültecileri bağrına bastı

Konya, mültecileri bağrına bastı.40927
  • Giriş : 10.04.2008 / 11:18:00
  • Güncelleme : 10.04.2008 / 11:25:26

ABD'nin 'demokrasi' götürdüğü bir ülke... Ve umuda yolculuğun hikayesi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerika’nın ‘özgürlük’ götürdüğü bir ülke… Somali; 1991’den bu yana düzenli bir hükümetin olmadığı, aşiretlerin arasındaki savaşlar ve Amerikan müdahalesi ile cehenneme dönmüş topraklar.

HABER AKTÜEL - Haber Aktüel Editörü Erhan Özgenç'in Milliyet Gencim gazetesinde yer alan "Sam Amca'nın adaletine inanmadılar" haberi...

Somali’de insanların çalışma ya da eğitim görme şansları yok artık. Bir tarafta mensubu olduğu aşiretin tarafında savaşmaya mecbur edilen gençler, diğer yanda Amerikan askerlerine karşı ülkesini savunmak için ölmeyi dahi göze alanlar. İşte Somali böylesine karışıklık içindeyken, umut tacirleri de fırsattan istifade etti. Elinde avucunda ne varsa satıp bin dolar karşılığında Avrupa’ya tek gidişlik bilet alan Somalili mülteciler, 30 günlük zorlu bir yolculuğun ardından kendilerini İstanbul’da buldular. 1 aylık gemi yolcuğunun zorluğunu anımsatan Enver İsa, o günleri şöyle anlatıyor; “Savaşta babam öldü, kardeşlerim ve annemle de irtibatı kaybettim. Bu nedenle ülkeden kaçmak istedim. Bizi İtalya’ya götüreceklerini söylediler. Yolculuk en fazla 1 hafta sürmeliydi ama biz bir aya yakın bir süre açık denizde dolaştık. Gemi bazen limanlara yaklaşıyordu ama inmemize izin verilmiyordu. Küçücük bir kamarada 30 gün yolculuk, hayatımın en zor günleriydi”KONYA’NIN ARKA SOKAKLARINDA KÜÇÜK SOMALİ

Mülteciler, Konya maceraları başlamadan önce İstanbul’da 1 yıla yakın bir süre kaldılar. Daha sonra Ankara’daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi tarafından Konya’ya yerleştirilmeleri uygun görüldü. Yaklaşık 2,5 yıl önce Türkiye’ye gelen Somalili mültecilerin en uzun ikametgahı da Konya oldu. Birçoğu ülkelerindeki karışıklık bitse bile geri dönmek istemediğini belirtiyor.

Zaten bizi ilgilendiren burada ne kadar kaldıkları ya da kalacakları değil. Somalili mültecilerin, yani siyahların Konya’daki sosyal hayatları nasıl? Kendilerini Konyalı gibi görüyorlar mı?

Bu sorulara yanıt bulabilmek için Konya’nın Karatay ilçesindeki Kürkçü Mahallesi’nde Somalili Enver’in evine konuk olduk. Bu mahalle tıpkı İstanbul’un Beyoğlu’ndaki ara sokakları andıran dar sokaklardan oluşuyor. 400 kadar mültecinin yaşadığı mahalle adeta küçük Somali.

30 GÜNLÜK GEMİ YOLCULUĞU VE ARDINDAN YENİ BİR YAŞAM

Çok ısrar etmemize rağmen ülkesinde yıllardır süren savaştan söz etmek istemeyen Enver’le daha çok Konya’da mülteci olmanın hayatını nasıl etkilediği hakkında konuştuk. Enver 25 yaşında bir genç, karısı ve kardeşiyle beraber umut tacirlerine ülkesinde kazanılması çok zor olan miktarda bir para vererek Türkiye’ye geldi. Önceki yıllarda Emniyet çalışmalarına izin vermediği için yalnızca yardımlarla geçindiklerini anlatan Enver, “Ben çalışmak istiyorum, Emniyet’e gittim konuştum, uzunca bir süre bize izin vermediler. Daha sonra çalışma izni çıktı, Konya sanayi bölgesinde 1 ay kadar çalıştım ama paramı vermediler, zaten sigortada yapmıyorlar. Mecburen işi bıraktım” diyor.

Bir mülteci için Konya’da hayat nasıl?

Buraya gelmeden önce İstanbul Aksaray’da uzunca bir süre kaldım. Taksim’e gittim. Orada buradakinden çok farklı bir hayat var. İnsanlar diskolara barlara gidiyor, Müslüman bir ülkeye göre garip görüntüler. Konya ise çok Müslüman (muhafazakar demek istiyor) ben burayı çok seviyorum o yüzden. Burası aynı bizim ülkemiz gibi, Cuma ezanı okundu mu erkekler hep camiye gidiyor.

Sen eğlenmek için böyle mekanlara gitmez misin?

Yok ben gitmem öyle yerlere içki de içmem zaten. Ama İstanbul’da Sultanahmet’i çok beğendim.

Türk insanı ırkçı değildir ama sormadan edemeyeceğim. Hiç ırkçı bir söylemle karşılaştın mı?

Yok hiç karşılaşmadım. Allah’a şükür, bize çok yardımcı oldular. Minibüse falan binince bakıyor insanlar ama rahatsız eden olmuyor. Yine de ilk geldiğimde Türkçe bilmediğim için İstanbul’da çok zorlanmıştım. Orada zaten her milletten insan var.

Emniyet çalışmanıza izin vermiyorken geçiminizi nasıl sağlıyordunuz?


Burada bize yardım eden çok Allah’a şükür. Konya Valiliği evlerimizin 6 aylık kirasını ödüyor. Eğer hala aynı evdeysek kirayı ödemeye devam ediyor. Bunların dışında yardım dernekleri var (özel TV kanallarına bağlı dernekler de var) onlarda yakacak kömür ve erzak yardımı yapıyorlar.

Evlerde kaç kişi kalıyorsunuz?

Hepsi aynı değil ama mesela bu ev 2 oda bir salon 8 kişi kalıyoruz. Yeni gelen mülteciler oluyor onları da buraya yerleştirmeye çalışıyorlar ama ben karşı çıkıyorum. Zaten bu evi de zor buldum.

Başka problemleriniz de var mı?

Evet burada hayat çok pahalı. Hele İstanbul’da nasıl geçim sağlanıyor bilmiyorum. Biz kendi ülkemizde 10 dolara bir koyun alabiliyorduk. Et yemeye alışmıştık burada her şey çok pahalı.

Yani Konya’da öğrenciler gibi makarnaya talim mi?

(Gülüyor) Evet makarna yiyoruz, et yiyemiyoruz. Ben 2,5 yıldır Türkiye’deyim. Hemen hemen bir Türk gibi alıştım. Ama Somali’den hala gelenler var. Yeni gelen birinin alışması çok zor oluyor. Mülteci olduğumuz için birçok haktan yararlanamıyoruz.

Nasıl yani? Size yasaklanan bir şey mi var?

Yasak değil ama, mesela Türk vatandaşlığı istiyoruz, başvuru yaptık ama sonuçsuz kaldı. Burada doğan çocuklarımızın Türk vatandaşı olacağını sandık, ama olmadı.

Çocuklar okula gidebiliyor mu?

Evet o konuda bir sıkıntımız yok. Muhtardan aldığımız bir belgeyle çocukları okula kayıt ettirebiliyoruz.

ERHAN ÖZGENÇ-MİLLİYET GENCİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious