Konya, savunma sanayinin merkezi olacak

Konya, savunma sanayinin merkezi olacak.11510
  • Giriş : 21.02.2008 / 14:51:00

Konya, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savunma sanayi açısından önem taşıyan otomotiv yan sanayi, makine sanayi ve döküm sanayinde Konya'da yaklaşık 1500 firma üretim yapıyor.

Konya Ticaret Odası tarafından hazırlanan Savunma Sanayi Raporu'ndan aldığı bilgiye göre, savunma sanayi, sanayileşme ve kalkınmanın en önemli parçası olarak görülüyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ordunun savunma sanayinden yaptığı toplam alımlarda yerli payının 2010 yılına kadar yüzde 25'lerden yüzde 50'lere çıkarılmasını isterken, ihracatın da 350 milyon dolarlardan 1 milyar doların üzerine çıkarılmasını hedefliyor.

Bu yüzden ülkede savunma sanayindeki gelişmeler, yatırımlar, Ar-Ge çalışmaları, illerin potansiyeli büyük önem taşıyor. Savunma sanayi açısından potansiyel arz eden ve bu yönde teşvik edilmesi gereken iller arasında Konya sahip olduğu potansiyelle öne çıkıyor.

Raporda Konya, gerek merkezi konumu gerekse birbirinden farklı alanlarda faaliyet gösteren KOBİ'leriyle, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretecek ve bir 'savunma üssü' haline gelebilecek potansiyele sahip olarak gösteriliyor.

Deprem riski en düşük iller arasında yer alan, faaliyete geçecek hızlı tren ile çevre illerle bağlantısı daha kısa sürede gerçekleşecek olan, planlanan sivil havaalanı ve duble yollarının tamamlanması ile ulaşımda önemli gelişme gösterecek Konya, yatırımlar açısından gelecekte cazip yerler arasında gösteriliyor.

Bugün 80 değişik alanda üretimin yapıldığı Konya sanayisinde, otomotiv yan sanayi, ziraat alet makineleri, makine sanayi, döküm sanayi, kağıt ve ambalaj sanayi, sondaj boru ve sulama sistemleri, plastik kimya sanayi, değirmen makineleri, gıda sanayi, mobilya ve orman ürünleri sektörlerinde yüzlerce firma faaliyet gösteriyor.

-CNC TEZGAHLARINDAKİ ATIL KAPASİTENİN DEĞERLENDİRİLMESİ-

Özellikle son 10 yılda teknolojik gelişmelere bağlı olarak CNC tezgahı yatırımına önemli kaynaklar ayrılan Konya'da, 5 bin civarında tezgahta üretim yapılıyor.

Önemli bölümü dünyanın teknolojik olarak ilerlemiş ülkelerinden ithal edilen bu tezgahlar, silah ve parçalarını üretebilecek donanıma sahip oldukları için savunma sanayi açısından büyük önem taşıyorlar.

Raporda, bu tezgahların kullanım kapasite oranının yüzde 30'larda kaldığı, atıl CNC kapasitesinin savunma sanayi yedek parçalarının üretimine yönlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Konya'da otomotiv yan sanayi, makine imalat, döküm, silah ve silah parçaları yapımı, kimya ve demir-alüminyum doğrama sektörlerinin, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu yedek parçaları üretebilecek potansiyele sahip olduğu vurgulandı.

Konya'da otomotiv yan sanayi imalat sektöründe 496, makine imalat sektöründe 559 ve döküm sanayinde de 450 firmanın faaliyet gösterdiği göz önünde bulundurulduğunda, Konya'da yaklaşık 1500 adet firmanın savunma sanayine yönelik olarak üretim yapabilecek potansiyele sahip olduğu kaydediliyor.

-KONYA SAVUNMA SANAYİ İÇİN 3 SEKTÖRDE GÜÇLÜ-

Yapılan araştırmalar sonucunda, Konya'da savunma sanayi açısından potansiyel arz eden 3 temel sektör olarak otomotiv yan sanayi, makine ve döküm sanayinin belirlendiği, bunlar içinde de en önemlisinin otomotiv yan sanayi imalat sektörü olduğu belirtiliyor.

Bugün Konya'da otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren yaklaşık bin firma bulunduğu ve bunlardan 300-350'sinin uluslararası rekabet pazarlarında ihracat yapan ve teknolojik olarak ileri orijinal parça üreticisi firmalara yönelik üretim yapan firmalar olduğu vurgulanıyor.

Konya otomotiv yan sanayisinin Mercedes, Ford gibi dünya devlerinin yanı sıra Almanların leopar tanklarına bile parça ürettiği, sektörde kapasite kullanım oranının yüzde 80 civarında olduğu kaydediliyor.

Bu kapasiteye sahip Konya otomotiv yan sanayinin, savunma sanayi için gerekli olan şasi, aks, motor bloğu, silindir kapağı, dişli, direksiyon, krank mili, şanzıman ve aktarma organları gibi parçaları üretebilecek potansiyele sahip olduğun ifade ediliyor.

-MAKİNE VE DÖKÜM SANAYİ

Ayrıca Devlet Planlama Teşkilatının hazırladığı raporda, makine sanayinin; savunma sanayinin yurt dışına bağımlılığını azaltmak için öncelikli sektörler arasında sayıldığı, bu açıdan da Konya'nın öne çıktığı belirtiliyor.

Konya'da metal işleme sanayinde kapasite kullanımı yüzde 60, ilin pazar payının ise yüzde 70 civarında olduğu kaydediliyor.

Konya'nın savunma sanayi açısından önem taşıyan diğer bir sektör döküm sanayinde de güçlü olduğuna vurgu yapılıyor.

Kentin yaklaşık 150 bin ton üretim kapasitesi ile Türkiye'nin toplam döküm üretiminin yüzde 12'sini karşıladığı belirtiliyor.

Bu çerçevede savunma sanayinin kullandığı havan parçaları, mermi, roket başlıklarında kullanılan alüminyum parçalar gibi, savunma sanayine yönelik ürünlerin Konya'da kolaylıkla üretilebileceği vurgulanıyor.

Raporda, Konya'nın bu potansiyele göz önünde bulundurularak savunma sanayi açısından teşvik edilmesi, firmaların bilgilendirilmesi gerektiği bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious