Konya Beyşehir Gölü 'son günlerini' yaşıyor!

Konya Beyşehir Gölü 'son günlerini' yaşıyor!.14073
  • Giriş : 28.11.2007 / 11:52:00
  • Güncelleme : 28.11.2007 / 12:03:02

Selçuk Üniversitesi'nden bir ekip tarafından yapılan araştırmada, Beyşehir Gölü'nün son günlerini yaşadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Nas, 2005'ten itibaren gölü 5 kilometrelik dilimlere ayırdıklarını ve bu şekilde 40 noktadan, farklı derinliklerden örnekler alarak incelediklerini söyledi.

2 yılda gölle ilgili 5 bin analiz yaptıklarını belirten Nas, analizlerini Japon Aster Uydusu'ndan aldıkları görüntülerle karşılaştırdıklarını söyledi.

Nas, "Yeni ve eski görüntüleri, analizlerimizle karşılaştırdık. Dereleri, beldeleri ve sanayi tesislerini gezdik. Kanalizasyonlardan bile numuneler alıp inceledik. Sadece uydu görüntüleri bile bize gölde ciddi boyutta kirlenme olduğunu gösterdi. Biz laboratuvar araştırmalarıyla bu kirliliği, bilimsel boyutta sabitledik. Bilimsel açıdan elde edilen verilere göre, göl neredeyse son günlerini yaşıyor" dedi.

Göl özelliğini kaybetmek üzere

Gölde 21 farklı su kirliliği ve kalitesi parametresine baktıklarını ifade eden Nas, "Evsel ve sanayi atıkları, tarımsal sulamayla gelen zirai ilaçlar göle ulaşıyor. Gölde aşırı krom ve siyanür birikmesi var. Aşırı otlanma evsel atıklar yüzünden oluyor. Su seviyesinin düşmesi de etkili. Su ne kadar düşerse güneş o kadar fazla etki yapıyor ve otlanma artıyor" dedi.

Nas, genelde göl sularının trophic (kirlilik) seviyesine göre 5 kademeye ayrıldığını belirterek, "Göl 2005 yılındaki ilk ölçümlerimizde mesotrophic yani orta seviyede iken 2007 yılında hypertrophic yani enkötü 5'inci seviyeye düştü. Bu durum, Beyşehir Gölü'nün göl özelliğini kaybetmek üzere olduğunu gösteriyor. Göl adeta son günlerini yaşıyor" diye konuştu.

"Belediye başkanları umursamıyor"

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nü birkaç yıl öncesine kadar irili ufaklı 20 akarsuyun beslediğini ifade eden Nas, bu yıl kaynakların yarısının kuruduğunu, diğerlerinden ise çok az su geldiğini bildirdi.

Dağların eteklerinden göle neredeyse hiç temiz su gelmez olduğunu söyleyen Nas, besleyen 10 kaynaktan gelen akarsulardaki atık su yoğunluğunun çok yüksek olduğunu belirtti.

Bu kaynakların, belediye ve sanayi atıkları ile akarsu haline geldiğini söylemenin yanlış olmayacağını bildiren Nas, "Çünkü akarsular kaynağını atıklardan alıyor. Araştırmalarda akarsuların suyunda kirliliği önemli ölçüde yüksek bulduk. Göl, adeta atıklarla besleniyor. Belediye başkanları ile görüştük. Birçoğunun atığı göle ulaşıyor ancak bunu fazla umursayan yok. Hala atıklar kontrolsüz şekilde dışa veriliyor ve göle ulaşıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious