Konya Emniyet Müdürlüğü'nden film gibi operasyon

Konya Emniyet Müdürlüğü'nden film gibi operasyon.17753
  • Giriş : 25.03.2008 / 04:23:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 23:51:25

100 milyon dolarlık vurgun yapan çetenin lideri, MSN'den bir bayanla konuştuğunu sandı, yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İş ilanlarına başvuranların kimliklerini kullanarak 100 milyon dolar vurgun yapan zanlıların kadın zaafı yüzünden yakalandığı ortaya çıktı. Çete liderinin MSN’de kadın sandığı İzmirgüzeli rumuzlu polise herşeyi anlattığı belirlendi

KONYA Emniyet Müdürlüğü, gazeteye verdiği iş ilanlarına başvuruda bulunan kişilerin kimlik bilgilerini kullanarak dolandırıcılık yapan çeteye yönelik İstanbul başta olmak üzere 13 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlemişti. Kapan operasyonu kapsamında gözaltına alının 60 kişinin yaklaşık 100 milyon dolar vurgun yaptığı ortaya çıkmıştı. 10 ay süren teknik takip sonucunda çete lideri Mert Ali A.’ya ulaşmak için birçok yolu deneyen emniyet güçlerinin son olarak zanlının kadınlara karşı olan zaafını tespit ettiği ve bunu kullandığı ortaya çıktı.

ADAMLARINI ARDAĞAN’DAN SEÇTİ

İnternetten Mert Ali A.’nın MSN adresini tespit eden emniyet güçleri İzmirgüzeli rumuzunu kullanarak zanlıyla kadınmış gibi sohbet etmeye başladı. Bu sayede konuşturulan çete liderinin silahlarını ve kimliğini göstermesi sağlandı. Delillerin toplanmasıyla Mert Ali A.’yı kaldığı villada gözaltına alan polis, çok sayıda para ve evraka da el koydu. Ardahan nüfusuna kayıtlı Mert Ali A.’nın 10 yıldır örgütlenmeyi sağladığı ve çevresindeki 40 adamını da özellikle Ardahan’dan seçtiği belirlendi.

DUBAİ YERİNE ADLİYEYE GİTTİ

Yakalanmadan 20 gün önce Dubai’deki dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olan Burj El Arab’ta geceliği 10 bin dolardan bir örgüt üyesiyle kaldığı tespit edilen Mert Ali A.’nın yaklaşık 500 bin dolar harcadığı tespit edildi. Dün Dubai’ye gitmek için yer ayırttığı ortaya çıkan zanlı, tatil yerine çete üyesi 56 kişiyle birlikte adliyeye çıkartıldı.

WEBCAM YAKALATTI

Çete lideri Mert Ali A., MSN’de kadın zannettiği polislerle konuştu. Karıştığı suçları bir bir anlatan Mert Ali A., silahları ve kimliği ile poz verdi. Konuşmaları ve fotoğrafları delil sayan polis, zanlıyı evine düzenlediği baskınla gözaltına aldı.

HiZAYA GiRDiLER

Konya Numune Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünden 5 otobüsle getirilen zanlılar adliyeye tek sıra halinde giriş yaptı. Çete üyeleriyle birlikte haklarında iddia edilen suçlarla ilgili 50 binden fazla evrak ve 40 dosya da adliyeye getirildi.

STARGAZETE

İlgili haber için: Kapan Operasyonu'nda 21 tutuklama

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious