Konya Ereğli'de sağlık soruşturması

Konya Ereğli'de sağlık soruşturması.4009
  • Giriş : 04.09.2007 / 19:43:00

Konya'nın Ereğli ilçesindeki özel bir diyaliz merkezinde tedavi gören 19 hastaya yanlışlıkla Hepatit C virüsü bulaştığı iddia edildi. İl Sağlık Müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya'nın Ereğli ilçesindeki özel bir diyaliz merkezinde tedavi gören 19 hastaya yanlışlıkla Hepatit C virüsü bulaştığı iddia edildi. İl Sağlık Müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Alınan bilgiye göre, Ereğli'de 3 yıldır faaliyet gösteren Özel Ereğli Diyaliz Merkezi'nde tedavi gören hastalar, merkez kapanınca ilçedeki İvriz Diyaliz Merkezi'ne başvurdu. Yeni açılan İvriz Diyaliz Merkezi, bunun üzerine hastalara Hepatit ve HIV testi yaptı. Daha önceki diyaliz merkezinde yapılan tetkiklerde 2 hastada Hepatit C virüsü bulunduğu belirlenirken, yeni tetkikler sırasında 19 hastanın daha Hepatit C virüsü taşıdığı tespit edildi. Bunun üzerine hastalar, merkezin kendilerine virüs
bulaştırdığını iddia etti.

İvriz Diyaliz Merkezi Sorumlu Hekimi Selçuk Zekey, kendilerine müracaat eden hastalara Hepatit ve HIV testi uygulamak için kan örnekleri aldıklarında olayın ortaya çıktığını belirterek, "19 kişinin Hepatit C virüsü taşıdığını tespit edince 3. basamak tıp fakültesi hastanesinde tedavi altına alındı. Hepatit C virüsü kan alışverişinden, dikkatsizlik ve ihmalle bulaşmış olabilir. Bunun araştırmaları sürüyor.

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri geldi, hastalarımızdan 45'inden kan örneği aldı. Daha sonra biz 3 hastamızın daha kan örneğini gönderdik. 19 hastamızda Hepatit C virüsü tespit edildi. Hastalarımız durumu biliyor" diye konuştu. Zekey, hastaların yüzde 10'ununda hastalık belirtisi olduğunu, yüzde 90'ının ise taşıyıcı olduğunu sözlerine ekledi.
Virüsü bulaştırdığı öme sürülen Ereğli Diyaliz Merkezi yetkililerine ise, merkez kapandığı için ulaşılamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious