Konya OSB, yoğun talep üzerine genişletiliyor

  • Giriş : 29.03.2008 / 11:26:00

Konya Organize Sanayi Bölgesi (OSB), mevcut 12 milyon metre karelik alanının tamamen dolması üzerine genişletme kararı alarak alanı 16 milyon metre kareye çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alınan bilgiye göre, 1986 yılında kurulan Konya OSB, şu anda 12 milyon metre karelik alanda kurulu birçok firmayla yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlıyor.

OSB'deki 280 sanayici, gıda, dokuma, giyim, orman, kağıt, basım, rezerve kauçuk, deri mamulleri, lastik, plastik, kimya, ısı cam, demir ve çelik, demir dışı metaller, madeni eşya, elektriksiz makineler, tarım alet ve makineleri, elektrikli makineler, elektronik, otomotiv sanayi dallarında faaliyet gösterirken, 71 firmanın yatırımı olan inşaatlar sürüyor.

Bu alanda yer kalmaması ve yatırım taleplerinin devam etmesi üzerine harekete geçen OSB yönetimi, alanı genişletme kararı aldı. Mevcut alana 4 milyon metre kare daha ilave edilerek OSB, 16 milyon metre kareye çıkarılacak. Henüz alt yapı çalışmaları süren 4 milyon metre karelik alana şimdiden bine yakın firma yatırım için başvuruda bulundu. Yönetim, 4 milyon metre karelik alanla gelen talepleri karşılayamayacak.

Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2008 yılında, yeni kurulacak 4 milyon metre karelik genişleme bölgesinin parsel ve altyapı çalışmasının devam edeceğini, atıksu arıtma tesisinin, elektrik sisteminin devreye alınacağını bildirdi.

-HEDEF, 25 MİLYON METRE KAREYE ÇIKARMAK-

Bölgede sanayiciye elektrik, su, doğal gaz gibi birçok konuda alt yapı hizmeti sunulacağını ifade eden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:

''Konya, yatırımcılar nezdinde artık sadece ekonomik potansiyeli yüksek bir şehir değil, aynı zamanda geleceğe güven duyulan ve yarının ülke ve dünya ekonomisinde rekabet edebilmek için yatırım yapılması gereken bir cazibe merkezi halini aldı. Hedefimiz, Konya Organize Sanayi Bölgesi'ni 25 milyon metre kareye çıkarmak. 16 milyon metre karelik alanla şu anda Türkiye'nin en büyük OSB'leri arasında yer alıyoruz. 25 milyon metre kareyle daha iyi yerlerde olacağız.''

OSB'nin mevcut durumda ülke ekonomisine yıllık 500 milyon avro girdi sağladığını dile getiren Büyükhelvacıgil, ''Biz, sanayicilerimizin üretim maliyetlerini düşürme, bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırma, alt ve üst yapı problemlerini çözüme kavuşturma ve daha düzgün bir enerji politikası oluşturabilme amacıyla çalışıyoruz. OSB, gelişen yüzüyle ekonomik alanda Anadolu'nun kalbi olma yolunda hızla ilerliyor. Yatırım konusunda sanayicilere elimizden gelen kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious