Konya Ovası çoraklaşıyor

Konya Ovası çoraklaşıyor.16184
  • Giriş : 17.01.2008 / 15:50:00

Kuraklık, Konya Ovası'nda yeraltı sularının daha da derinlere çekilmesine neden oldu. Yapılan ölçümler, ovanın hızla çoraklaştığını gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF-Türkiye, Ocak 2006 - Aralık 2007 arasında 60 kuyuda ölçüm yaptı.

Bazı bölgelerde su seviyesi 1 metre düşerken, Çumra, Altınekin gibi pancar ekiminin yoğun olduğu bölgelerde 15 metreye varan düşüşler tespit edildi.

Yeraltı sularının bu denli derinlere çekilmesinde kuşkusuz yağış azlığı kadar tarımsal sulamadaki yanlışlıklar da etkili oldu.

Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Güler Göçmez, Ocak 2006 - Aralık 2007 arasında 2 yıl boyunca tam 60 kuyuda ölçüm yaptı.

Ortaya çıkan rakamlar ovanın hızla çoraklaştığını gösteriyor. Araştırmaya göre, yılda metrekareye 322 kilogram yağış alan Konya Ovası'nda 2006'da 278, 2007'de ise sadece 223 kilogram yağış düştü.

Emniyetli su rezervi sınırı geçildi

Yağmurdan yararlanamayan çiftçi de tarlasını sulamak için artezyen kuyularına yöneldi ve ovada emniyetli su rezervi sınırı da geçildi. Vakfa göre bir iki yıl içinde yağacak yağmur, emniyetli rezevri bile yenilemeyecek.

18 sayfalık yeraltı suyu seviye tespit araştırmasının sonuçları başta milletvekilleri olmaz üzere, ovada söz sahibi olan herkese gönderilecek, Türkiye'nin buğday ve pancar ambarı ovanın kurtarılması için çaba harcamaları istenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious