Konya ovasında kaçak kuyular azaldı

Konya ovasında kaçak kuyular azaldı.26476
  • Giriş : 03.10.2008 / 10:44:00

Devlet Su İşlerinin (DSİ) 6 ay önce başlayan etkili denetimleri sayesinde Konya Ovası'nda kaçak kuyu açılması kayda değer oranda azaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DSİ 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mevlüt Pınarkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçak kuyuların, Konya'da yer altı sularının hızla çekilmesinin en önemli nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

Kuraklığın hat safhada yaşandığı Konya'da, susuzluğun daha kötü noktalara ulaşmaması için Valilik ile birlikte özel önlemler aldıklarını anlatan Pınarkara, ''30 Nisan 2008 tarihine kadar Konya'daki tüm kaçak kuyuları tespit ettik ve bu tarihten sonra tespit edilecek kuyuların kapatılacağını duyurduk'' dedi.

30 Nisan tarihini kaçak kuyularla mücadele için ''milat'' kabul ettiklerini ifade eden Pınarkara, bu tarihten itibaren etkin bir denetim başlattıklarını, denetim ekiplerinin haftanın 5 günü arazileri dolaşıp, nerede sondaj kulesi görürlerse gerekli yasal işlemleri yaptıklarını dile getirdi.

Pınarkara, Maliyeye, Valiliğe, il ve ilçe Emniyet Müdürlüklerine tekrar yazı gönderdiklerini, bu yazıda söz konusu kurumlardan, sondaj makinesi olup da trafiğe kaydı olmayan kişilerin de denetlenmesini, bu kişilerin vergi verip vermediğinin araştırılmasını istediklerini ifade etti.

Jandarmanın da zaten etkin biçimde kaçak kuyu denetimlerine katıldığını anlatan Pınarkara, şunları kaydetti:

''Hazırlanmakta olan yeni kanunla daha etkin tedbirler alınacak, ancak biz bu yasal değişiklikten önce işi sağlama aldık ve denetimlerimizi yoğunlaştırdık. Kaçak kuyuların açılmasının önlenmesi noktasında 'yüzde 100 başarılı olduk' diyemeyiz, ancak kaçak kuyu açılması büyük oranda azaldı. Kollluk kuvvetleri ve Maliye ile birlikte yaptığımız bu denetimler olmasaydı bugün 94 bin olan kuyu sayısı 120 bini bulabilirdi. Halen bölgemizdeki 94 bin kuyudan 67 bini kaçak, ancak vatandaş bu kuyularını tespit çalışmaları sırasında ekiplerimizden saklamadığı için kapatmadık. Kayıt altına alınan bu kuyular dışında kuyu tespit edilmesi durumunda ise hemen gerekli yasal işlem uygulanıyor.''

Pınarkara, halen kaçak kuyu açtırmakta olduğu ekiplerce tespit edilen kişilere 1250 YTL idari para cezası uygulandığını, kuyunun kapatıldığını, sondaj makinesi sahibine de gerekli cezai işlemlerin yapıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*