Konya ovasında su rezervi bulundu

Konya ovasında su rezervi bulundu.17223
  • Giriş : 23.05.2008 / 11:47:00

Kuraklık ve susuzlukla boğuşurken, bir müjdeli haber Konya Ovası’ndan geldi. Yerin altında su rezervi bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MTA Orta Anadolu 2. Bölge Müdürlüğü, yaptığı araştırmalar sonucunda Konya Havzası’nda mevcut yer altı suyunun daha da altında ikinci bir su rezervini tespit etti.

MTA Orta Anadolu 2. Bölge Müdürü Ali Rıza Demirci, özellikle geçen yıl yaşanan kuraklık ve aşırı su kullanımı sonucu yer altı suyunda ortaya çıkan ciddi düşüş üzerine bir çalışma yaptıklarını belirtti. Demirci, “Jeoloji ve jeofizik raporlarımızın desteğiyle yaptığımız araştırmada mevcut yer altı suyunun daha da altında ikinci bir su rezervi tespit ettik” dedi.

Yaptıkları ölçümlere göre su rezervinin 450-500 metre derinlikte olduğunu vurgulayan Demirci, şunları kaydetti:

“Konya Ovası’nı bir çanak olarak düşündük ve yıllar önce yaşanan çökmeleri hesapladık. Raporlar, ölçümler ve çalışmalar derken, sevindirici bir sonuca ulaştık. İkinci bir su tabakası olduğu kesin. Bu su rezervi, suyun çekildiği mevcut tabakadan tamamen bağımsız. Borularla ciddi paralar harcanarak kilometrelerce öteden suyun getirilmesindense daha ucuza sondajla bu su çekilebilir. Çok da zor ve pahalı değil.”

Demirci, bulunan suyun içme ve sulama suyu olarak kullanılabileceğini, buradaki suyun, mevcut kullanılan rezerve eşit olduğunu tahmin ettiklerini ve planlı ve programlı kullanılırsa bu suyun Konya’ya büyük fayda sağlayacağına inandıklarını vurguladı. Demirci, “Çünkü tarıma dayalı bir ekonomisi olan bölgede, halen tarıma yönelik yatırımlar yapılıyor. Sondaj tekniğine göre yapılırsa suyun çıkarılması ve kullanılması çok kolay olur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious