Konya'da 350 höyük bulundu

Konya'da 350 höyük bulundu.13861
  • Giriş : 19.07.2008 / 14:43:00

Yaklaşık 9 bin yıllık Çatalhöyük ve 10 bin yıllık Boncuklu Höyük kazılarında 350 höyük bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya'nın Çumra ilçesi sınırları içindeki Çatalhöyük'te kazısında görevli arkeolog Gülay Sert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye kültür varlıklarının bulgularının, envanterinin çıkarılması amacıyla yapılan Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri (TAY) Projesi kapsamında Konya ve Batı Karadeniz'de birçok araştırma yaptığını söyledi.

Konya ve çevresini azimle köy köy gezdiğini ve höyükleri tespit ettiğini vurgulayan Sert, "Konya, bir höyük zengini. Bölgede 350 höyük bulunuyor ve bunlardan sadece birkaçında kazı çalışmaları var. Diğerleri barındırdığı hazinesiyle öylece bekliyor" dedi.

9 bin yıllık Çatalhöyük kazılarında elde edilen bulguların, Türkiye arkeolojisi ve dünya tarihi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Sert, şunları kaydetti:

"9 bin yıl öncesine ait duvar resimleri, çeşitli figürlerle süslü kap ve mühürler binlerce yıl öncesinin yaşamı hakkında bilgi veriyor. Yerleşim düzenleri, yaşam şekilleri, hayvanların evcilleştirmesine yönelik inanılmaz bulgular var.

Karatay ilçesindeki Boncuklu Höyük de 10 bin yıllık geçmişe sahip. Boncuklu Höyük, fazla uzakta olmayan Çatalhöyük'ten bin yıl daha eski, ancak kültürleri arasındaki bağ bazı izlerle görülebiliyor. Halen kazı çalışmaları sürüyor.

9 ve 10 bin yıl öncesine ait daha birçok buluntu ortaya çıkarılacak ve bize geçmişe ait yeni fikirler verecek."

Okunmamış ansiklopediler: Höyükler

Konya ve çevresindeki höyüklerin yer altına gizlenmiş şekilde olmadığını belirten Sert, bazılarının üzerinde parklar olduğunu, bazılarının üzerinde üretim yapıldığını söyledi.

Verimli topraklara sahip olduğu için Konya bölgesinde binlerce yıl öncesinden yerleşimin başladığını dile getiren Sert, "Bugüne kadar da birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Höyükler, henüz okunmamış ansiklopedi gibi. İçinde neler olduğunu, neleri gizlediğini, kaç yıllık bir tarihi aydınlatacağını kimse bilmiyor. Boncuklu'dan daha eski yerleşim birimleri de var, Aksaray'daki Aşıklı Höyük gibi" dedi.

Konya kent merkezinde bile binlerce yıllık tarihin kokusunun alınabildiğini vurgulayan Sert, "Alaaddin Tepesi'ndeki güllerin dibini ellerinizle eşelediğinizde binlerce yıllık çömlek parçaları bulursunuz. Çatalhöyük'te de öyle. Attığınız her adımda binlerce yıl öncesinin kalıntılarına basabiliyorsunuz" diye konuştu.

Güneydoğu Bölgesi ve Fırat Nehri kıyısının da höyük açısından zengin olduğunu ifade eden Sert, bu kadar höyüğün açılabilmesinin, ancak güçlü sponsorlarla mümkün olacağını, çünkü kazı çalışmalarının ciddi maliyet istediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*