Konya'da AIDS paniği

Konya'da AIDS paniği.8914
  • Giriş : 10.06.2009 / 15:42:00

Konya Seydişehir Devlet Hastanesi Hemodiyaliz ünitesinde AIDS şüphesi bulunan bir hastanın tedavi edildiğinin duyulması diyaliz hastalarının paniğe kapılmasına sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya'da bir hastanede diyalize giren M.A.K (31), Seydişehir Devlet Hastanesi'ne müracaat ederek diyalize burada devam etmek istedi.

M.A.K. 2 Haziran Salı günü Seydişehir Devlet Hastanesi'nde diyalize girdi. Yapılan tahlillerde M.A.K'da HIV virüsüne rastlandı.

Bunun üzerine M.A.K, Konya'ya gönderilerek yeni tahlil istendi. Konya'da Meram Araştırma Hastanesi'nde yapılan tahlillerde virüse rastlanılmadığı, ancak Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tahlilde HIV virüsüne rastlandığı ve M.A.K'nin kesin sonuç için Ankara'ya sevk edildiği öğrenildi.

Diyaliz hastaları, M.A.K'de HIV virüsü şüphesi ortaya çıktıktan sonra 2 kere daha diyalize girdiğini öne sürerek Başhekimlik'e başvurdu.

HIV virüsü taşıdığı düşünülen kişiyle aynı makinede tedavi görmek istemediklerini belirten diyaliz hastaları, ''Hastane yönetimi bu hastalığın bize bulaşmayacağını söyledi. Ancak bizler güvenemiyoruz. Sağlığımızı kazanmak isterken iyice hasta olmaktan korkuyoruz. Bize diyaliz makinesinin dezenfekte edildiğini söylediler'' dedi.

Yetkililer, hastalığın bulaşmasının söz konusu olmayacağını belirterek, ''Hastanın HIV virüsü taşıdığı kesin değil. Birçok nedenlerle test sonuçları farklı çıkabilir. Ankara'da daha hassas testler uygulanıyor. Bu nedenle hasta Ankara'ya sevk edildi '' dedi.

M.A.K'nin Seydişehir'in bir köyünde yaşadığı, daha önceden Antalya'da bir otelde çalıştığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*