Konya'da binlerce kişi 'Darbeye hayır' dedi

Konya'da binlerce kişi 'Darbeye hayır' dedi.23907
  • Giriş : 05.07.2008 / 23:55:00
  • Güncelleme : 05.07.2008 / 23:59:21

Konya sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği yürüyüşe katılan binlerce kişi, halk iradesine saygı duyulması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Sivil Toplum Kuruluşları ve Ortak Akıl Hareketi öncülüğünde Konya'da düzenlenen "Halk İradesine Saygı" yürüyüşüne katılan binlerce insan darbelere 'hayır' dedi.

Atatürk Kız Lisesi önünde başlayan ve Kayalıpark'a kadar devam eden yürüyüş boyunca sık sık "Darbeciler yargılansın" "Meydanlar tankların değil milletin", "Yeter söz milletindir", "Kışla değil özgür ülke", "Darbeye karşı omuz omuza", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında yoldan geçen vatandaşlar da kalabalığa destek verdi. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katıldığı yürüyüşte ilginç pankartlar da dikkat çekti. Sloganlarla devam eden yürüyüş Kayalıpark'ta sona erdi. Burada yapılan konuşmalarda özgürlük vurgusu yapılarak, darbelere 'hayır' denildi. Miting alanında ilk olarak söz alan Ortak Akıl Hareketi Başkanı ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Genel Sekreteri Ayhan Ogan, son bir yıldır Türkiye üzerinde ciddi oyunlar oynandığını ifade etti.

Ne zaman ülkede istikrar olmaya başlasa, birilerinin bundan rahatsız olduğunu vurgulayan Ogan, "Bazı dış mihraklar devreye girerek, işbirlikçilerin yardımıyla ülkemizde kaos oluşturmak istiyorlar. Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışanlar, bölücülük ve irtica gibi tehditlerle korku imparatorluğu oluşturmanın çabası içerisindeler" dedi. Türkiye'yi yönetilemeyecek duruma getirmek isteyenler bulunduğuna dikkat çeken Ogan, bu kişilerin Türkiye'nin büyümesini engellemek istediğini söyledi.

Türk milletinin tarih boyunca içerisinde farklıkları barış içinde barındırdığını hatırlatan Ogan, "Dünyanın başka bir yerinde üç dinin bir arada yaşandığı yer yoktur. Türkiye farklı dinlerin, farklı dillerin buluştuğu bir ülkedir. Fakat nedense bu farklılıklarda rahatsız olan birileri var. Türkiye'nin yetkilerini gasp etmeye çalışanlar Cumhuriyete hainlik edenlerdir. Bu millet namusunu, şerefini ve haysiyetini korumasını bilecektir" diye konuştu.

Bazı çevrelerin sandıkta bükemediği bileği darbelerle bükmek istediğini vurgulayan Ogan, şunları söyledi: "Hukuku siyasallaştıran, darbelerle iktidarı ele geçirmeye çalışanlara sonuna kadar direneceğiz. Devletleri kuran irade milletlerdir. Bu millet bu iradeye sahip çıkacaktır. Kayıt yok şart yok egemenlik milletindir"

Daha sonra kürsüye gelen Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi de, yanlışları asla kabul etmeyeceklerini ve kimsenin milletin iradesini engelleyemeyeceğini belirtti. Son 1.5 yıldır sudan gerekçelerle kargaşa ortamı oluşturulmak istendiğine işaret eden Selvi, "Kimse bize hukuk dışı dayatma yapamaz. İşlerine gelmediği zaman hukuk yok diyorlar. Türkiye'de hukuk yoksa bunun sorumlusu sizlersiniz. Kendilerine özel yetkiler haiz ederek bir yargıç oligarşisi meydana getirdiler." değerlendirmesinde bulundu.

21. yüzyılda halk hesaba katılmadan ülkenin yönetilemeyeceğini hatırlatan Selvi, "Geçmişte bu millet birlik olduğu sürece büyük işler yapmıştır" dedi. Konuşmaların ardından yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious