Konya'da da deprem riski var

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Maden teknik Arama (MTA) Orta Anadolu 2. Bölge Müdürü Ali Rıza Demirci, Konya'nın yüzde 8'inin, 1. derece deprem kuşağında yer aldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazılı bir açıklama yapan Demirci, yakın tarihte Türkiye'de meydana gelen depremlerde binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini, büyük acılar yaşandığını anımsattı. Ülke topraklarının yüzde 92'sinde deprem riski bulunduğuna dikkat çeken Demirci, riskli bölgelerin 1992 yılında basılıp kullanıma sunulan Türkiye Diri Fay Haritası'nın ardından, şimdi de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yeni bir deprem Bölgeleri Haritası yayınlandığını aktardı. Bu haritaya göre ülke topraklarının yüzde 92'sinin deprem riski taşıdığının ortaya çıktığını dile getiren Demirci, Konya'nın yüzde 8'inin 1. derece deprem kuşağında yer aldığını vurguladı. Konya'nın yüzde 9'unun 2. derece, yüzde 17'sinin ise 3. derece deprem kuşağında bulunduğuna değinen Demirci, "Konya'nın yüzde 40'ı 4.derece, yüzde 26'sı ise 5. derece deprem kuşağında yer alıyor. Akşehir, Tuzlukçu, Doğanhisar ve Ilgın, 1. derecede deprem kuşağında bulunduğu için, en riskli ilçelerimizdir. Daha önceki haritalarda 5.deprem bölgesinde olan Konya il merkezi, yeni haritada 4. derece deprem bölgesine girdi. Sultandağı (Akşehir), Tuzgölü, Ecemiş fay hatları, ilimizi etkileyebilecek ana aktif fay hatlarıdır." bilgisini verdi.

Demirci, Gölsel ve alüvyonal çökeller üzerinde bulunan Konya ve bazı ilçe merkezlerinin olası bir depremden etkilenebileceğini savundu. 17 Ağustos Marmara depreminde yaşanan acıların tekrar etmemesi temennisinde bulunan Demirci, depremden etkilenmemek için mühendislik çalışmalarının teolojik ve jeoteknik etüdlerin sonuçlarına göre yapılmasının önemine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious