Konya'da en güzel lale yarışması büyük ilgi topladı

Konya'da en güzel lale yarışması büyük ilgi topladı.17659
  • Giriş : 19.04.2008 / 16:24:00

Konya Büyükşehir Belediye'sinin lale şenliği kapsamında düzenlediği 'En güzel lale' yarışmasında dereceye giren lale sahiplerine ödülleri verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alâeddin Keykubat Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkan vekili Osman Gürbüz, şenlikleri düzenlemekteki amaçlarının lalenin anavatanı Selçuklu Başkenti Konya'da yeniden canlanması ve dikiminin yaygınlaştırılması olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ceylani Kılıç, bu yıl Konya'ya iki buçuk milyon lale diktiklerini belirtti. Lalenin çevre güzelliği bakımından önemine değinen Ceylani Kılıç, "Diktiğimiz iki buçuk milyon lale ile Konya caddeleri rengârenk oldu." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. İskender Pala, "Türk Kültüründe Lale" konulu konferans verdi. Lalenin Orta Asya'dan Konya'ya, Konya'dan da Manisa, İstanbul ve Avrupa'ya olan yolculuğunu anlatan Prof. Pala, lalenin Türk kültüründeki önemini edebi eserlerle de örneklendirdi. Pala, lalenin aslında pahalı olmadığını belirterek, "Lale ruhumuza güzellikler veren bir çiçektir. Bir şehirdeki belediye hizmetleri sadece kaldırımlara, asfaltlara ait değildir. Asıl önemli olan şehirle birlikte gönülleri de imar etmektir. İşte lale bunu sağlıyor, bizlere bunu hatırlatıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Törenin sonunda dereceye giren ilk 5 kişiye ödülleri verildi. Ayrıca 10 yarışmacı da mansiyon ödülü aldı. Yarışmada birinciliği Fatma Yıldız adlı vatandaş kazandı. Ödül törenine Selçuklu Kaymakamı Şükrü Görücü, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Gürbüz, Konya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ceylani Kılıç ve İstanbul Kültür Üniversitesi Fen- Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi İskender Pala katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious