Konya'da 'Giysi Bank' çadırı kuruldu

Konya'da  'Giysi Bank' çadırı kuruldu.9628
  • Giriş : 28.09.2008 / 17:42:00
  • Güncelleme : 28.09.2008 / 17:48:34

KONYA'da, bir yardım derneği tarafından "Giysi Bankası" adı altında açılan çadırda, ikinci el kıyafetler ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yardımları, yüzlerini kapatarak aldılar..

Yardımlardan faydalanabilmek için çadırın önünde kuyruk oluşturanlardan bazıları, fotoğraf ve karemalara görüntü vermemek için sırtlarını çadıra doğru dönerek yüzlerini gizledi. Bazı kadınlar başlarındaki eşarplarla yüzlerini kapatırken, bazıları da boğazlı kazaklarını yüzüne çekti.

Kimse Yok Mu Derneği Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik iftar için hazırlanan çadırda gerçekleştirildi. Yıl boyu toplanan ikinci el kıyafetler, çadıra getirilirken içeride özelliklerine göre bölümlere ayrıldı. Çadıra "Giysi Bankası" adını veren dernek yetkilileri bu faaliyetlerini duyurmak için basın mensuplarını da davet etti. Yardım alabilmek için çadırın önüne gelen yardıma muhtaç kişiler de karşılarında basın mensuplarını görünce zor anlar yaşadı. İkinci el kıyafetlerden almak için çadırın önünde kuyruk oluşturanlar, görüntü vermemek için sırtlarını çadıra doğru dönerek yüzlerini kapattı. Bazı kadınlar başlarındaki eşarplar ile yüzlerini gizlerken, bazıları da boğazlı kazaklarını kullandı. Yardımlardan faydalanabilmek için kayıt yaptıran kadınların kucaklarında ve ayakları çıplak olarak yanlarında gelen çocuklar büyük dikkat çekti. Çıplak ayaklarıyla yerlere basan ve hiçbir şeyden habersiz çocuklar anneleri ile birlikte yardım alabilmek için bekledi. Daha sonra Giysi Bankası'nın açılışı gerçekleştirildi. Çadırın içerisine girenler basın mensuplarının arasında utana, sıkıla tek tek reyonları gezerek beğendikleri ve üzerlerine olan kıyafetleri aldı.

Derneğin Şube Müdürü Hasan Aşçı, “Daha önce yaptığımız giysi dağıtımlarını poşetler içerisine koyarak evlerine gönderdik. Ama isteksizlikler oldu. Bundan dolayı vatandaşlarımızın kendi istekleri doğrultusunda bu kıyafetleri alabilmelerini sağlamak için böyle bir yola başvurduk. Uzun kuyruklar oluşmasını engellemek için de randevulu sistem getirdik. 15 gün öncesinden müracatları aldık ve ne zaman gelip kıyafet alacaklarını saatine göre bildirdik. Her saat başı 50 kişi gelerek giysi bankasından kıyfetlerini alacak. Böylece mağdur insanlarımızı üzmemeye gayret ettik. Kuyruklarda uzun süre beklemelerini engellemiş olduk. Kıyafet dağıtımında yaklaşık bin kişiyi hedefledik” dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*